Hangi Ülke Nasıl Kahvaltı Eder?

Günün başlangıcı ve genellikle insanları neşelendiren anlar, yani kahvaltılar. Fakat her ülkenin her yörenin güne başlama seromonisi oldukça farklı, başka ülkelerin kahvaltı sofralarına buyurun o halde. Eğer Peru’da bir masada kahvaltınız için bekliyorsanız önünüze bu tarz bir şey gelebilir. Deniz ürünleri ve yanında narenciye içecekleriyle sunulan kahvaltıya acı biber ve pek çok baharat eşlik ediyor.

Peru’nın deniz ürünlerinden sonra Portekiz kahvaltısı belki biraz daha normal gelebilir. Portekizliler genel olarak kahvaltı kültürüne pek sahip değiller, konaklama yerlerinde dahi bazen kahvaltı bulamayabilirsiniz, burada kahvaltının kelime anlamı dışarıdan alınan envai çeşit sıcak çörek ve yanında koca bir fincan kahve.

Kahvaltılar da ülkelerin coğrafi konumuna, ekonomik durumuna ve sosyal yapısına göre şekilleniyorlar. Yiyecek türlerine ve çeşitliliğine bakıp bir doğru tahminlerde bulabilirsiniz. Yandaki güzel kahvaltı tabağı İngiltere’ye ait. Klasik bir İngiliz kahvaltısı fasülye, sosis, domuz pastırması, mantar, kızarmış ekmek, yumurta, bir fincan kahve, meyve suyu ve isteğe bağlı olarak siyah puding eşliğinde yapılıyor.

Bu güzel, şekerli fotoğraf bir İsveçlinin kahvaltı tabağı. Buna İsveç pankeki denilse de İsveçliler Pannkakor’u tercih ediyor . İki tarafının kızartılmasıyla bu hale gelen pannkakorlar üzerlerine çeşitli meyve reçeli veya aromaları koyularak servis ediliyor.

Bu kahvaltı tabağı ise sabahları Danimarkalıların sofralarını süslüyor. Yumurta, bolca tahıl ürünü, küçük bir parça çikolata, bir kaç dilim salam veya pastırma, reçel, bal, peynir ve çavdar ekmeği olmazla olmazlardan.

Televizyondan da aşina olduğumuz bir Amerikan kahvaltısı. Yaban mersini veya şerbet halindeki şuruplarla ikram edilen güzel, küçük pankekler. Yanında ise bir kaç dilim domuz pastırması. Oldukça doyurucu olduğu bir gerçek.

Baharatlı, naneli, taze balıklar ve domuz etinin prinçle beraber servis edilmesiyle ortaya bir Tayland kahvaltısı çıkıyor.

Fotoğrafta görülen tropik meyveler eşliğinde sunulan lezzetli bir Filipin kahvaltısı. Bu kahvaltının olmazsa olmazları ise mango, longganisa olarak bilinen ufak sosisler, kızartma yöntemiyle hazırlanan yumurtayla beraber servis edilen sarımsaklı ve tuzlu bir karışım olan sinangag, pirinç topları ve fasulye.

Bu sıcak ve güzel görünümlü kahvaltı tabağı bizim damak tadımıza biraz yaklaşmış durumda. Mayasız hamurdan yapılan kızartılmış veya fırınlanmış börek, haşlanmış yumurta ve patates, bir parça turşu, bir parça sosis, kızarmış ekmek ve güzel bir fincan kahve. Bir Kanadalı'nın kahvaltı tabağı işte bunlardan oluşuyor.

Bu kahvaltı sofrası ise kahvaltıyı seven, uzun bir seromoni halinde keyfini çıkararak saatlerce devam ettiren, kültürel çeşitlilikle harmanlanmış, yumurtalı, reçelli, börekli, taze domatesli, biberli, ballı, kaymaklı, ince belli bardaklı ve çaylı bir Türk kahvaltısı. Afiyet olsun!