İskoçya Dünya Mirasları

Tarih sahnesinde İngiltere’nin hep bir adım gerisinde kalan İskoçya, geçtiğimiz sene bağımsızlık için bir referandum yapsa da halkının % 55’lik bir kesimi bağımsızlığa karşı çıkmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kelt dilinde Alba olarak isimlendirilen ülke, Birleşik Krallık’ı oluşturan 4 devletten birisi. Krallığın % 32’sini kaplayan toprakları, buzullar tarafından şekillendirilmiş olup irili ufaklı 1000’e yakın adaya sahip. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

İngiltere’nin aksine sert bir iklimi olan İskoçya’da her türden dünya mirasını görmek mümkün ki krallığın 28 mirasından 5 tanesi bu topraklarda bulunuyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

İki bin yıldır yaşayan insanların yeterli kaynak bulamaması sonucu 1930’larda boşalan St. Kilda takımadaları, dış dünyadan izole gelişen doğal hayatın güzel bir göstergesi olmuştur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Günümüzde kuş yetiştiriciliği ve nesli tehlikede olan türlerin korunması, kurtarılması açısından adeta bir laboratuvar hizmeti veren adada 1 milyondan fazla kuş bulunur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

5000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip olan Orkney Adaları, 4 bölüm halinde miras listesine alınmış ve bu bölümler sahip oldukları niteliklere göre belirlenmiştir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Clyde Nehri’nin kıyısında 200 kişilik bir köy olan New Lanark, pamuk işçileri için 1786 yılında kurulmuştur. Nehrin gücünden faydalanmak için de kurulan fabrikalarla bölgeye göç akını olmuştur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Büyük şehirlerin varoşlarından gelen yaklaşık 3000 kişi bölgeye yerleşmiş ve herkesin işçi sınıfını oluşturduğu New Lanark ütopik bir sosyalist merkez haline gelmiştir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kraliçe II. Elizabeth’in kocası, kraliyet tahtının varisi II. Philip’in Dükü olduğu Edinburgh, Prens Philip’in tarihi bağları olması sebebiyle Kuzeyin Atinası olarak isimlendirilir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kuzeydeki barbarlar akınlarını durdurmak ve Roma İmparatorluğu’nun sınırlarını belirlemek için Britanya adasını doğu-batı yönlü kesen Hadrian Duvarı ve 20 yıl sonra biraz gelişen sınırlar sonucu yapılan Antonine Duvarı taştan yapılmış bir settir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.