Karnaval Ateşinde Rio De Janerio

Her senenin şubat ayının ilk haftalarında hangi ülkede rengarenk bir hareketlenme olur? Her ülkede olabilir diyebilirsiniz belki; ama bir yer var ki akın akın turist çeker. Bildiniz değil mi? Tabii ki Brezilya!

Kimi meraktan, kimi sıcağından, kimi eğlencesinden, kimi de renkliliğinden geliyor...

Şubat ayı çok sıcak ve nemli. Yerliler kaçıyor, tatile gidiyor ya da ülkeyi kısa bir süre terk ediyor. Zira milyonlarca kişi sıcak hava, deniz ve karnaval için Brezilya'ya geliyor.  Böylece en azından İngilizce bilen turistler birbirlerine destek oluyorlar. Aksi takdirde Brezilya’da sokaktaki insan kendi dili dışında İngilizce bilmiyor. Artık vücut dilinizi kullanarak yerli halkla anlaşmaya çalışıyorsunuz, becerebilirseniz o da :)

Karnaval zamanı oteller 5 günlük paket ücret teklif ediyorlar. O yüzden çok önceden rezervasyonunuzu yapmanız ve hatta satın almanız daha kesin çözüm olacaktır. Karnaval arasında ayrılacaksanız yine aynı paket ücretini talep edebilirler. Hele Cobacabana, Ipenama ve Lebnon bölgelerindeki oteller kesinlikle 5 günlük paket fiyat olarak teklif sunuyor. Bilesiniz!

Şubat ayı hava koşulları açık hava aktivitelerini ciddi oranda kısıtlıyor. Dışarıya çıkıldığında nem o kadar fazla ki enerjiyi yüksek tutmak ve keyifli gezmek mümkün değil. Bir süre sonra kapalı veya klimalı bir ortama girip normalize olma ihtiyacı duyuyorsunuz. Böylece bu giriş çıkışlar da insan sağlığını olumsuz etkiliyor ve örneğin iştah olmuyor, keyif azalıyor ve vücudun yaşam enerjisi azalıyor.

Bloco de Carnaval” diye bir terim var ve bu şehirdeki karnaval programı anlamına geliyor. Ama nasıl? Bir büyük aracın içinde müzik ve dans platformu oluyor, araç süsleniyor ve bu araçlar farklı meydanlarda gezinti yaparak halkı eğlendiriyor. Tabii gösteri araçlarının etrafı ana baba günü gibi. Bir de sıcak eklenince doğrusu dayanması kolay değil.

Etraf o kadar kalabalık oluyor ki kimsenin çanta taşıdığını görmedim. Zaten o kostümlerde çanta nerede korunacak? Sanki evden kostümleri giyip çıkıyorlar ve sokakta kalıyorlar imajı var. Bir de kostüm deyince yanlış anlamamalı. Özel yapılmış bir elbise vs olduğu gibi bize göre acaip aksesuarlarla başka kılıklara kolayca girmek de mümkün. Örneğin cadı, melek, külkedisi, heidi, uzaylı,
şeytan ve deniz kızı, korsan, rahibe, emzikli bebek gibi vs vs..  Erkekleri özellikle çok komik kıyafetlerle gördük. Tabii bir erkek açık tenine kadın mayosu giyip gezerse ve de renkli peruklar takarsa bakılası oluyor :) Artık beğenerek mi yoksa hayret ederek mi bakılıyor, belli değil...

“Bloco de Carnaval” internet sayfasında 5 gün boyunca saat saat nerede ne aktivite var öğrenebilirsiniz. Biz hemen hemen tüm şehirde renkli ve komik kıyafetler giymiş, sıradışı olmaya çalışmış insanlar gördük. Hem yerli halk hem turistler gün boyunca programlara katılıyor ve coşkulu müzik ve dans eşliğinde içkilerini yudumlayıp keyifli vakit geçirmeye odaklanıyor. Bu biraz da bana göre yılın sıkıntılarından uzaklaşma, yeni insanlarla tanışma ve farklı grupların içine dahil olma gibi fırsatlar da veriyor.

Sokak partileri dışında “Sambodromo” denilen ve sadece Rio Karnavalı geçidi zamanı kullanılan bir stadyumda itina ile hazırlanmış dans okulları, inanılmaz kostümlerle ve gösterilerle geçit yapıyor ve izleyenleri hayran bırakıyor. Çünkü bu geçit töreni için bir sene boyunca bu okullar özel olarak hazırlanıyor, birbirinden gözalıcı kostüm ve araçlarla etkileyici bir sunum ortaya koyuyor. Gerçekten olağanüstü ve son derece etkileyici bir büyük gösteri bu. Bilet fiyatlarını soracak olursanız biz maalesef ulaşamadık ama 500 Euro’dan başladığını söylediler. Belki de karaborsa fiyatı olabilir, emin değilim.

“Sambodromo” stadyumu biletlerini Türkiye'den temin etmek çok zor olabilir ama burada otellerde ve sokaklarda kolayca satılıyor. Bir diğer seçenek ise bu bileti de içine dahil eden karnaval turlarına katılmak olabilir, araştırmak lazım. 

Öte yandan güvenlik konusunu girince, her yerde ama her yerde güvenlik memuru durmakta. Diyelim Starbucks'ta kahve içeceksiniz veya bir mağazada alışveriş yapacaksınız sizi önce bir güvenlik memuru karşılıyor. Ama öyle asık suratlı ve ürkütücü değil, gayet yumuşak ve karizmatik bir şekilde :) Karnaval zamanında güvenlik önlemleri daha da artıyor, her yerde renk renk giyinmiş ve sizi ürkütmeden çalışan polislere ve güvenlik görevlilerine rastlıyorsunuz. Bu biraz daha güven veriyor. Halbuki buraya gelmeden “aman dikkat edin”, “gece sokakta olmayın” gibi çok tavsiye dinledik. Biz de dikkat ettik doğrusu. Her yere taksiyle gittik; hem rahat, hem de ucuz. Ancak karnaval zamanı taksi bulmada zorluk çektiğimizi de söylemek durumundayım.

Rio de Janerio bu zamanda bir başka aktif. Yerliden çok yabancı turist var sokaklarda. Genç ve orta yaşlı bir yana yaşı yüksek olanlar da var aralarında. Müzik, dans, eğlence nereye kadar dayanırsan... Enerjinin yettiği kadar sokakta kalabilirsin, istediğin kadar bağırmak serbest ya da istediğin kadar ye-iç ama kimseye zarar vermeden olması lazım. Sokaklarda sıcaklık, aşırı alkol ve nemin de etkisiyle rahatsızlanan insanları da maalesef gördük. Yani her çeşit insan vardı Rio’da.

Gerçekten bu sıcak ve nemli şehrin güzelim denizinin de tadını çıkarmak isterdik. Hele billur gibi olan kumların... Ama olmadı. Maalesef çok fazla dalga ve rüzgar yüzünden denize girmeye cesaret edemedik. Peki bu durumda ne yaptık? Kumda güneşlendik, bir küçük şemsiye ve şezlong aldık oturacak ve böylece yakıcı güneşten koruyabildik kendimizi.

Başka bir seçenek daha vardı, gelmişken tropikal adalar turuna katılmak gibi. Bir arkadaşımız onu yapabildi ve memnun kaldı. Açık okyanus kadar küçük koylar da var ve oldukça sakin bir denize sahip. Vakit olsa buralara da gidilebilir. 

Bu arada Brezilya'da doğru düzgün çay bulunmadığını da eklemek isterim. Çay tiryakisiyseniz yanınızda getirin derim; burada siyah çay belli marka var, o da bazen otellerde bile yok. Brezilyalıların çay sevmediğini düşündük. Zaten gördüğümüz kadarıyla ithal ürün mecbur kalmadıkça kullanılmıyor, kendi ürettikleri malları satmayı tercih ediyorlar gibi bir izlenimiz oldu.

Karnaval zamanı buraya gelmeye gelince, şahsen ben gibi sıcak ve nemde keyifsiz olanlar için bu güzellikler sadece klimanın arkasında kalıyor. Soğutulmuş bir taksinin içinden bu güzellikleri seyretmek acı bir tebessüm bıraktı. Halbuki marinayı gerçekten çok beğendim ve orada yürüyerek yolun tozunu attırmak isterdim. Şöyle bir hayal etmek gerekirse; bir yanınızda harika bir koya dağılmış tekne görüntüleri, diğer yanda park ve her türlü spora imkan veren bir yol... İster yürüyün, ister bisikletle dolaşın veya koşun... Çoğunluğu spor yapıyorken gördük. İşe gidiş öncesi veya iş çıkışı... Spor burada yaşamın vazgeçilmezi. Bir de neye dikkat ettik biliyor musunuz? Hiç ama hiç önemsemeden, istedikleri gibi giyiniyorlar. Açıklık, çıplaklık, seksi kıyafetler burada fark yaratacak bir şey değil. Çünkü herkes öyle. Biz farkedilir olduk :)

Yine karnavala dönelim. Bu renkli ve eğlenceli kalabalığın içine girmek isterseniz, bir kere iyi bir güvenlik önlemi almak, sıcağa ve neme dayanıklı olmak gerekir diye düşünüyorum. O zaman işte tadını çıkarabilirsiniz. Gerçekten devasa bir maskeli balo gibiydi Rio de Janerio.

Karnaval zamanında şehre gitmek isterseniz şimdiden maskenizi ve seyahat arkadaşını belirleyin derim. Yalnız gelmemekte yarar var. Brezilya, kültür anlamında çok benzer olmakla birlikte Türkiye'den çok uzak ve farklı bir ülke nihayetinde. Dolayısıyla iyi bir partner çok önemli. Bence tur ile gelmeyecekseniz iki kişi yeterlidir. Fazla kişi gelirseniz sürekli kaybolma ve birbirinizi arama gibi boşa geçmiş zamanlar olabilir.

Maskeli balo biraz sonra bizim için sona erecek ve uzun bir dönüş yolculuğu başlayacak. Dinlenmemiz lazım. Bu uzun ve aktarmalı yola dayanmak kolay değil. Türkiye’de şu an yoğun kış yaşanıyor, ve sıcaklık olarak büyük bir düşük yaşayacağız muhtemelen. Ama şahsen mutluyum. Gitmek, görmek, yaşamak ve sonucunda anılar ve fotoğraflarla paylaşma heyecanı yok mu?Beni en çok bu motive ediyor. İçim kıpır kıpır. Bir an önce ülkeme dönmek için sabırsızlanıyorum.
 

Etiketler