Schengen Vizesi Oturma Süresi Ne Demek?

Schengen vizenizi bin bir güçlükle aldınız. Belki üç ay, belki bir yıl belki de üç-beş yıllık... Ama o da ne?  Vizenin üzerinde bir tarih daha var? Oturma (Duration of stay) süresi... Peki Shengen Vizesi OTURMA SÜRESİ Ne Demek?

Yani diyelim bir yıllık vizemle yayıla yayıla oturamaz mıyım ben bir yıl boyunca Avrupa ülkelerinde? Duration of stay: 30 Days yazıyor diye hepi topu 30 güncük mü kalınır bu vizeyle? Panik yok :) Açıklayalım: Hem de tane tane... Herkesteki bu kafa karışıklığı kalksın, zihinler aydınlansın, içler bi ferahlasın bu konuda.

Vizenizdeki ''Duration of stay'' -Oturum Süresi-  Sizin Shengen bölgesinde son 180 gün boyunca maksimum kalabileceğiniz süreyi gösterir. Yani oturma süreniz -diyelim-30 gün ise çıkış yaptığınız günden geriye 6 ay (180 gün) sayın. Bu süre içinde parça parça ya da ard arda maksimum 30 gün kalmış olmalısınız.

/sites/default/files/styles/800x600_/public/ozel-yazi/2019-11/image-avrupa-shengen-vize-kalma-suresi.jpg

Örneklerle açıklayalım: Diyelim bir yıllık vizeniz ve 30 günlük oturumunuz var. Ocak ve şubat ayında 10'ar gün kaldınız Schengen ülkelerinde haziranda gidip 15 gün kalamaz mısınız? Hayır kalamazsınız! Çünkü son altı ayda maksimum 30 gün oturma süreniz var. Yani haziranda en fazla 10 gün kalabileceksiniz. Ee hani bir yıllıktı bu vize? Sorun değil, haziranı atlayıp temmuzda çıkarsanız. Temmuzdan geriye altı ay sayı, şubattan başlayacağı için 10 gün daha kalabilirsiniz.

Kısa süreli vizelerde oturma süresi 10 gün ya da çok uzun süreli vizelerde bu süre maksimum 90 güne kadar çıkar. Kural aynıdır. Vizeniz ne kadar süreli olursa olsun bölgede bulunabilme süreniz son 180 günde vizede yazan 'Duration of stay'  (30, 60, 90 gün) süresi kadardır.

#Schengen vizenizdeki 'Number or Entires', yani bölgeye giriş sayısı bir seferden fazla girecekseniz 'MULT', yani multi, yani çok seferlik olmalıdır.

# Beş yıllık vize aldıysanız oturum süresi maksimum 90 gündür. Ancak bu beş yılda ancak 90 gün kalabileceksiniz demek değildir. İyi bir planlamayla toplam 2,5 yıl kalabilirsiniz. Tek yapacağınız şey son 180 günde 90 günü aşmamak.

# Diyelim altı aylık vizeniz var ama oturma süreniz 30 günü doldurduysanız vizeniz bitmemiş olsa bile kullanamazsınız. Eski vizeyi iptal edip yeniden vize almanız gerekir.

Vizedeki oturum süresini aşarsak ne olur?
Sınırda mutlaka son 180 günde kaldığınız süreye bakılacaktır. Eğer dönüyorsanız yüksek para cezası ve yeni bir vize alamama ihtimaliniz yüksektir. Aman dikkat! Bunu hesaplamak için sınır polisinin de kullandığı basit bir uygulama var. İşte buradan siz de ne kadar daha kalabileceğinizi hesaplayabilirsiniz:

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.