Seyahatleriniz Esnasında Sizi Öldürme Potansiyeline Sahip Yiyecekler

Bilinmedik yerlere gitmenin yanında bilinmedik tatları tecrübe etmek de pek çok gezginin ilgisini çeker. Fakat ülkelerin ünlü tatları, alışık olmayanlar ve özelliklerini bilmeyenler için kötü seyahat anıları olarak kalabilir hatta ölümcül dahi olabilir. İşte yemeden önce düşünmeniz gereken 10 yiyecek! 

1.Ackee, Jamaika

Jamaika’ya seyahat veya iş anlamında yolunuz düşerse, güzel bir öğle yemeğinde önünüze ülkenin ünlü meyvesi Ackee geldiğinde bir ısırık almadan önce iyice düşünün. Tam olgunlaşmamış Ackee meyvesi sizde şahane bir mide bulantısı yaratabilir, hatta meyvenin ve bünyenizin durumuna göre kendinizi komada bulabilirsiniz, belki ölebilirsiniz bile!

2.Pufferfish-Fugu-Balon Balığı, Japonya

Suda yüzerken bir balon balığı gayet masum ve sevimli görünebilir. Fakat onu yemek istediğinizde ya güzel bir lezzetten ötürü iyi hissedersiniz ya da ölürsünüz. Eğer balığı doğru şekilde hazırlamazsanız organlarında çok bol miktarda bulunan tetrodotoxin sizin vücudunuza geçecektir. Bunun etrafındaki ete değmeden dikkatlice uzaklaştırılması gerekiyor. Düzgün yerlere gittiğiniz takdirde mutfak şefleri sizin bir balık zehirlenmesinden ölmemeniz için dikkatli olacaklardır ama bilmekte zarar yok.

1

3.Yuca, Karayipler

Yuca ya da Cassava olarak bilinen kökler son derece lezzetli olmasıyla bilinir. Fakat lezzetli olmasının yanında zararlı bir noktasından bahsetmezsek olmaz. Yucayı kesinlikle işlenmemiş, ham haliyle tüketmeyin yoksa siyanür zehirlenmesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Burada önemli olan bu besini yenilecek hale getirmek doğru maddelerle muamele ederek hazırlamak.

4.Mantarlar

Mantarlar için belli bir lokasyon vermek yerine belli bir gezgin grubuna seslenmek daha doğru olacaktır. Biyolojiniz ve mikolojiniz ne kadar iyi olursa olsun mantarlar konusunda zehirli ve zehirsiz ayrımını yapmak oldukça zor. Dağ tepe aşıp kamp yaparken, zararsız görünen mantarları yemek son derece zararlı olabilir. Çünkü bu harika şeylerin ölüme sebep olan 32 farklı çeşidi var bunun yanında içinizi dışarı çıkarabilecek 52 çeşit de kapıda bekliyor. Anlamadan birkaç hafta içinde karaciğeriniz tükenebilir!

2

5.Boğa Kurbağası, Afrika Namibia

Afrika’da bulunan boğa kurbağası yiyecek olarak tüketiliyor. Burada yapmamanız gereken bir hareket var kurbayı pişirmeden önce bu güzel büyük dostla samimi olmayın. Onu sevmek öpmek zorunda değilsiniz, zaten nasıl bir manyaklık yiyeceğin şeye böyle davranmak. Ama yapan var ki bahsediliyor! İlk olarak zehir nötralize edilmeli yoksa böbreğinize el sallayabilirsiniz.

6.Blood Clam-Red Blood Clam-Kırmızı Midye, Çin

Bir gün kendinizi Çin’de bulursanız, bir anlık gafletle kırmızı midye yemek isteyebilirsiniz, çok lezzetli ve renkli görünebilirler. Kırmızı midye hepatit A ve E’ye sebep olduğu gibi tifoya dahi kapı açabiliyor bu yüzdendir ki 1988’den beri yasaklanmış durumda. Eğer satılan yerler gördüyseniz buradan uzaklaşıp yolunuzu değiştirmenizi öneririz.

7.Mürver Ağacı Meyvesi(Elderberry), Avrupa

Çarpıcı mavi renkleri ve tıbbi anlamdaki önemiyle mürver ağacı meyveleri oldukça dikkat çekici ve sevimli görünüyorlar. Avrupa’ya seyahat ettiğinizde elderberry’nin lezetli yiyecekleri ve içecekleriyle karşılaşabilirsiniz. Pişirilmiş ve işlem görmüş olduğu sürece sorun yok içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Ama değilse bir adım geri atın çünkü pek çok zehirlenme vakası var!

3

8.Vişne

Aslında vişne demek çok doğru değil. Burada işimiz minik vişne çekirdeği ile. Siyanür kendini kolayca saklayabilen bir bileşiktir ve çoğu zaman sevdiğimiz meyvelerin çekirdeklerinde gizlenir. Bir tane ya da iki tane hatta üç ve dört bile olabilir, birkaç çekirdek yutabilirsiniz ama fazlasını midenize almak hiç umursanmayacak bir hareket değil. Kendinizi hastalık belirtileriyle bulabilirsiniz. Bu yüzden özellikle vişneli turta gibi şeyleri yalayıp yutarken, akşama karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetlerini bertaraf etmek için çekirdeklerinizi çıkarın.

9.Rhubarb

Çilekli turtalarla çok yakışan bu bitkiyi pek çok insan fazlasıyla sever. İngilizler hariç sanıyoruz. İkinci Dünya Savaşı esnasında İngilizlere Rhubarb bitkisinin yaprakları besin kaynağı olarak önerilmiş ve pek çok İngiliz vatandaş bundan zehirlenmiş, sansasyonel olaylar olmuştur. Fakat bu olaylar Rhubarb’ın tatlıyla çok yakıştığı gerçeğini değiştirmez. Toxic olmadığı sürece.

10.Yerfıstığı

Yerfıstığı aslında allerjisi olanlar için başlı başına bir risk. Buraya almamızın nedeni artık pek çok şeyde bulunması ve yaygın olması. Sadece Amerika’da 3.3 milyon kişi bu korkuyla yaşıyor. Umuyoruz onlardan biri değilsinizdir! 

4