Sıradaki Seyahatinizi Çek Cumhuriyeti'ne Yapmanız İçin 13 Neden

Çek Cumhuriyeti’nde diğer turistik ziyaretlerinizde yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Biz burada özel olarak hoşumuza giden ve Çek’e özgü olanları topladık. İşte 13 maddeyle neden Çek Cumhuriyeti gidilesi bir yer.

1.Prag gibi bir şehre sahip olması.

1.3 milyon populasyonu, zaman makinesine girmişsiniz hissi yaratan sokakları, saat kulesi, köprüsü ve her yıl ziyarete gelen 4.5 milyon insanla Prag cana can katacak bir şehir adeta. Ayrıca Avrupa şehirlerine nispeten daha ucuz, insanı hoş, şahane bir yer. 

1

2.Çek’in köyleri, doğa havası.

Ben şehirden sıkıldım istemem diyorsanız Prag ya da diğer büyük şehirlerden araçla bir kaç mil uzaklıktaki köylere, kasabalara kendinizi vurabilirsiniz.  Buralarda güzel profil fotoğrafları çekilebilir, seyahatinizin her türlü ekmeğini yiyebilirsiniz. 

3.Çek biraları.

Çekler bira hakkında konuşmayı, bira yapmayı ve daha çok bira içmeyi gerçekten severler. Çekler bira tüketimi sırasında dünyanın ilk sıralarında yer alıyorlar ve bundan gurur duyuyorlar. Burdaki ilk bira fabrikası 1118’de var olmuş . Plzen şehri dünyaca tanınan Plsner birasıyla, Ceske Budejovice şehri ise Budweiser birasıyla adını duyurmuş.

4.Her yere kolay ulaşım.

Çek Cumhuriyeti küçük bir ülke ve oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip. Konforlu bir şekilde Prag’dan ülkenin herhangi bir yerine bir kaç saatte gidebilirsiniz. Ana tren yolu operatörü burada her yıl 180 milyon yolcuyu taşıyor. Çek Cumhuriyeti demir yolu ağı Avrupa’nın en güvenilir ve en yoğun hattı olma özelliğine sahip. 

2

5.Çek Cumhuriyeti’nin konumu.

Çek Cumhuriyeti adeta Avrupa’nın kalbi gibi. Buradan her yer düz ayak öyle söyleyelim. Sadece ülke içi değil uluslararası uçuşlar da şeker gibi. 

6.Hluboka Kalesi

Hluboka Kalesi ülkenin güneyinde yer alıyor ve ülkenin en güzel kalelerinden biri olarak lanse ediliyor. Bizce dünyadaki diğer kalelerle de kapışır orası ayrı.

7.Şahane olanaklara sahip kış mevsimi.

Burasının yazı ayrı sıcakken kışı ayrı soğuk oluyor. Fakat şehrin atmosferini kışın görmenin yanında dağda konaklama, harika manzaralara şahit olma ve sevgilinizle romantik, ailenizle edepli, sevimli tatil fotoğrafları ve anılarına kavuşma fırsatını bulabilirsiniz. 

8.Uluslararası Film Festivali

Her yıl Temmuzda Karlovy Vary’de düzenlenen dünyaca tanınmış film festiveli en eski festivallerden biri olma özelliğinin yanında Avrupa’nın da göz bebeklerinden birisidir. Buradan kimler geldi kimler geçti diye bakacak olursak Robert De Niro, Leonardo Di Caprio, Michael Douglas, Sharon Stone, Robert Redford, John Travolta ve Mel Gibson gibi abilerimiz ablalarımızla karşılaşıyoruz. 

3

9.Sedlec Ossuary

Yani bunun anlamı ölü kemiklerinin koyulduğu yer demek. Bu mekan turistlerin en popüler destinasyonlarından biri çünkü burada 40.000 – 70.000 arasında insanın kemikleri bulunuyor. Bu kemiklerle dekore edilen şapel bir hayli ilginç. 

10.Prag Kalesi

Prag Kalesi Çek’e gidenlerin olmazsa olmazıdır. 19. Yy’da inşa edilen yapı Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliğine sahip. 

11.Çek Kızları

Çek kızlarının genelde güzel olduğu bilinir, şimdi bunun altına –yok öyle şey, saçmalayın gibi- çamur atan tarzda yorumlar olacaktır ama Tereza Maxova, Petra Nemcova, Alena Seredova ce Eva Herzigova’yı yüzünüze çarparız. 

12.Düşük suç oranı.

Global Peace Index’in listesine girmiş bu güzel ülkede güvenliğiniz için pek endişelenmenize gerek yok. Hem kendiniz, hem de karınız, kızınız, sevgilinizle doyasıya gezebilirsiniz. Vay efendim Norveç’de çok güvenli, Finlandiya’da şahane diye gelmeyin şimdi, oralarda bu kadar güzel yerli bira ve daha ucuz bir yaşam bulamayabilirsiniz. 

4

13.Hranice Mağarası

Çek Cumhuriyet’inde bulunan Hranice şehri yakınlarındaki Hranice Mağarası dünyanın en derin 2. yer altı mağarasıdır. 457 m kadar derinine inilmiş bu mağaranın 800 m’den daha derin olabileceği düşünülmektedir. Bu gibi ekstrem hobilerle, işlerle de uğraşabilirsiniz.