Sörf İçin En Uygun Kasabalar

1- Hanale, Kauai - Hawaii

Yılın Ekim ayından Mart ayına kadar sörfçülerin uğrak mekânı olan Hawaii’de, yeni başlayanlar sörfü burada öğrenebilir, profesyoneller ise çılgın dalgalarla dans edebilir. Domuz eti veya balık sevenler Kilauea Balık Pazarı’nda değişik tatlar tadabilir. Sörfçüler genelde Napali Sahil Park’ında eğlendikten sonra otellere para vermek yerine kasabada kendilerini misafir edebilecek yerel halkları tercih ederler.

2- Tofino - İngiliz Kolumbiyası

Her yıl Mart ayından Ekim ayına kadar ziyaretçilere kapılarını açan Tofino, kışın soğuğa aldırmayan ve büyük dalgalardan korkmayan turistlere de ev sahipliği yapar. Sörfe yeni başlayanlara pek tavsiye edilmeyen bu yerde, menüdeki bütün yemekleri muhteşem diye adlandırılan “SoBo” adlı restoran yerleşim yerinin en gözde mekânıdır. Tofino’da sörf dışında birkaç mil açılarak gri balinaları izleyebilir, hatta onları besleyebilirsiniz. 

1

3- Taghazout - Fas

Yıl boyu kapıları ziyaretçilerine açık olan Taghazout’a özellikle sörfe yeni başlayanlar gelmektedir. Bireysel ya da grup olarak derslere katılmanın yanında güvece benzeyen “tagina” adlı yöresel yemeği tatmadan buradan ayrılmak delilik olarak nitelendirilmektedir. Birçok otelde bulunan Türk hamamları, ziyaretçileri en çok cezbeden özelliklerden biridir. Ülke özlemini en aza indirmek istiyorsanız Taghazout sizin için biçilmiş kaftan sayılabilir. 

4- Encinitas - Kaliforniya

Sonbaharda Kuzey-Güney ve Güney-Kuzey rüzgârlarının artmasıyla beraber sörfçülerin de uğrak mekânı haline gelen Encinitas’ın yakışıklı sörf öğretmenleri de buranın gözde olmasının diğer bir nedenidir. Öğle ve akşam yemekleri için ünlü restoranları bulunan bu yerleşim yerinde her ülkeden gelen kişilere hitap eden yemekler de bulunmaktadır. Konaklama için “Blöf Evleri” en çok tercih edilen yer olmakla beraber, meditasyon seanslarıyla insanlara buraya neden geldiklerini unutturur.

2

5- Bundoran - İrlanda

Yılın Eylül ve Kasım ayları arasında ziyaretçi akınına uğrayan Bundoran’ın soğuk suyu sörfçüleri cezbetmektedir. Suyun ısınmasının ziyaretçilerin kaçması anlamına gelen bu yerde bütçenize göre kasaba içlerinde veya okyanus manzaralı bir kral dairesinde konaklayabilirsiniz. Yemek seçeneklerinin çok fazla olmadığı kasabada, gece boyunca içki içmek ve eğlenmek ziyaretçilerin en çok yaptığı aktivitelerdendir.

6- Florianopolis - Brezilya

Yıl boyu ziyaretçilerini ağırlayan Florianopolis, en düşük ziyaretçi ortalamasını Kasım ve Şubat ayları arası, yani yaz aylarında yaşamaktadır. Kiralık ekipmanlarla ve eğlenceli derslerle uluslararası bir eğitim alabilirsiniz. Yerel yemeklerin yanında, dünya mutfağından da birçok tat yakalayabilirsiniz. Öyle ki öğlen alınan kiloların verilmesi için sörf yapılması, espri olarak bu yerleşim yerinde kalıplaşmıştır. Bütçenize göre denize nazır bir villa kiralayabilir ya da denize nazır bir çadırda yaşayabilirsiniz. 

3

7- Byron Koyu - Avustralya

Eylül ve Haziran ayları arası en yoğun zamanlarını geçiren Byron Körfezi’nde de sular ısındıkça sörfçülerin keyfi kaçar. Ülkedeki en iyi sörf hocalarını barındıran bu yerde hocalar sadece sörf öğretmekle kalmaz, kaldığınız süre boyunca en iyi arkadaşınız da olurlar. İtalyan mutfağının favori olduğu Byron Körfezi’nde yemekten sonra tropikal meyveleri tatmak ziyaretçilerin hobisi haline gelmiştir. 

8- Biarritz - Fransa

Genelde Eylül ve Kasım ayları arasında tercih edilen Biarritz’den, yaz aylarında tatilcilerin yoğun olması nedeniyle sörfçüler adeta kaçar. Saraydan bozma otellerin bulunduğu bu yerde kral muamelesi görmeniz ve kendinizi kral gibi hissetmeniz mümkün. Sörf ekipmanlarının oldukça pahalı satılması ve yemek çeşitlerinin oldukça az olması ziyaretçilerin en büyük sıkıntıları arasında yer almaktadır. 

4

9- Shonan - Japonya

Yılın Ağustos ayından Ekim ayına kadar ziyaretçi akınına uğrayan Shonan, tayfun dalgaları ile ünlüdür. Tehlikesiz dalgalarla beraber sörf yapmak istiyorsanız, burayı Mart ve Haziran ayları arası ziyaret etmek daha mantıklı olacaktır. Onlarca yıldır eğitmenlik yapan kişilerden eğitim almanın mümkün olduğu bu yerde en sıkıntılı şey zevksiz Japon Mutfağı ve tüm dünyanın alışmakta zorlandığı Uzakdoğu yiyecekleridir. Sörfün yanında şehirde bulunan tarihi mekânları ve eserleri gezerek aktiviteleri arttırabilirsiniz. 

10- Muizenberg - Güney Afrika

Yılın her ayı sörfçülerin uğrak yeri olan Muizenberg’de gece hayatı da yemek yemek gibi bir zorunluluktur. Her türlü bar ve restoranın yürüme mesafesinde olduğu bu yerde Büyük Okyanus manzaralı bir evde kalabilirsiniz. Lokal yemeklerin ağırlıklı olduğu kasabada yemeklere alışmak, onların deyimiyle tam bir zulümdür. Havanın sıcak olduğu dönemlerde suyun soğuk olması ziyaretçileri tereddüde düşürse de burada suyun en soğuk olduğu zamanlar havanın en sıcak olduğu zamanlara denk gelmektedir.