Turizm Yazarları Ve Gazetecileri Derneği Yönetimi Belli Oldu

Ramada İstanbul Taksim Otel’de Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Genel kurul toplantısında, Kerem Köfteoğlu derneğin başkanlığına yeniden seçildi.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin (TUYED) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 18 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşti. Genel kurula Ramada İstanbul Taksim Otel ev sahipliği yaptı. Divan Başkanlığını Prof. Dr. Nüzhet Kahraman’ın üstlendiği genel kurul toplantısında seçime tek listeyle girildi. Yönetim kurulu üyelerinin görev dağılımı, seçimlerin ardından yapılan bir toplantıyla belirlendi. Derneğin yeni medya koordinatörlüğünü Gezimanya.com kurucularından Murat Özbilgi'nin yürütmesine karar verildi.  

Genel kurulda, Kerem Köfteoğlu yeniden dernek başkanı olarak seçildi. Hatice Ünal Bilen ve Cem Polatoğlu başkan yardımcılığına seçilirken, Musa Alioğlu ise genel sekreterlik görevine getirildi. Öte yandan derneğin Antalya temsilciliğini Emin Demir yürütecek.

TUYED’in yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri şöyle belirlendi: Musa Alioğlu, Hatice Ünal Bilen, Emin Demir, Mehmet Ali Doğan, Kerem Köfteoğlu, Murat Özbilgi ve Cem Polatoğlu. Yönetim kurulu yedek üyeleri ise Aykut Bakay, Sayime Başçı, Özlem Kapar Bayburs, Burak Coşan, Mehmet Güneli, Halil Öncü ve Gönül Yıldırım olarak belirlendi.

Denetleme kurulu asil ve yedek üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Prof.Dr. Nüzhet Kahraman, Osman Nihat Aydoğan, İsmail Toksoy, Özlem Kasa, Gülay Yücel Sarıkaya, Cazibe Ulutaş.


Ar - Ge Bölümünü Güçlendireceğiz

TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, oylama sonrası derneğin önceki başkanları Prof.Dr. Nüzhet Kahraman ve Hasan Arslan’a sundukları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Yeni dönemde turizm bölgelerinde örgütlenip Ar-Ge bölümünü güçlendireceklerini vurgulayan Köfteoğlu şöyle konuştu: “Prof. Dr. Nazmi Kozak başkanlığındaki Ar-Ge bölümü, sektörün ihtiyaç duyduğu araştırmaları yapacak. Düzenli hazırlanacak raporları haberlerimizle destekleyip kamuoyu ile paylaşacağız.


Turizmin Belleği Niteliğinde Bir Danışma Kurulu

Sektörün bilgi birikimini de çok önemsediklerini ifade eden Kerem Köfteoğlu, şöyle devam etti: "Bu yüzden birikime sahip, ‘turizmin belleği’ olarak kabul edilen kişilerden bir danışma kurulu oluşturacağız". Yeniden Turizm Yazarları ve Gazetecileri başkanlığına seçilen Kerem Köfteoğlu, kurul üyelerinin titri değil, fikri olan deneyimli kişiler arasından seçileceğini vurguladı.

Turizm sektörüyle ilgili yazılı ve görsel basın yayın organlarında görev alan editör, gazeteci, muhabir ve yazar ve araştırmacılar tarafından kurulan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), 1996 yılında kuruldu. TUYED, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti´nin Çemberlitaş’taki Basın Müzesi’nde, 26 Kasım 1997 tarihinde ilk genel kurulunu yaptı ve faaliyetlerine başladı.

Ülkemizde ve dünyada basın yayın alanları gittikçe daha derin bir uzmanlaştırma gerektirecek şekilde gelişiyor. Medya alanındaki yenilikler, turizm yazarlığı ve muhabirliğinin de kendine has bir uzmanlaşma alanı olmasını zorunlu kılıyor. TUYED, dünya ve Türkiye'deki bu gelişmelere paralel olarak, turizm sektörü konusunda uzmanlaşmış akademisyen, gazeteci, muhabir ve editörleri bir dernek çatısı altında bir araya getiriyor.

 

Etiketler