Uganda Hakkında Temel Bilgiler

Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülke içerisinde özerk bir krallık olan Buganda Krallığı da yer almaktadır.

Uganda’nın ismi, geçmişinde burada bir krallığa sahip olan Buganda’dan gelir. Başkent Kampala da dâhil olmak üzere halen ülke nüfusunun çoğunluğunu Bugandalılar oluşturur.

Geçmişinde avcılık ve tarımla uğraşan Uganda halkı, geçimini halen daha çok tarımla kazanmaktadır. Muz, mısır ve yer fıstığı en çok üretilen besinlerdir. İhracatta etkili olanlarsa kahve ve pamuktur. Hayvancılık ise geçmişteki kadar etkin olmasa bile yetiştiricilik anlamında önemli bir yere sahiptir.

Ülke genelinde yaşayan nüfusun yüzde 85'i Hristiyan dinine inanır. Katolik mezhebine göre yaşamını sürdürenler yüzde 42 ile çoğunluktur. Yüzde 36'sı ise Anglikanizm inancına göre yaşar.

Doğal güzellikleri ve vahşi doğa parkları ile ilgi çeken Uganda’ya, mevsime göre hava sıcaklıkları çok fazla değişmediğinden yılın her döneminde gitmek mümkündür. Ortalama hava sıcaklıkları gündüzleri 25-30 derece, akşamları 17 derecedir.Ancak Eylül ayından itibaren sıklaşan festivaller sebebiyle Uganda kültürünü daha iyi ve yakından tanıyabilmek adına bu dönemde gitmek daha keyifli olacaktır. Yerel halk turistlere karşı oldukça sıcakkanlıdır. Özellikle çocuklar sizi gördükleri zaman oyun oynamadan bırakmak istemezler.