mint-juleps-1821380__340.jpg

Kentucky eyaletinin mutfağı oldukça zengindir. Çeşitli ekmeklere tereyağları sürülür, el yapımı şuruplar, viskiler içilir. Yerel Bourbon, her gün çorbalar, yanında da mısır ekmeği tercih edilir.

Hot Brown, Louisville’de 1926 yılında bir şefin patronlarını mutlu etmek için yarattığı, kremalı, lezzetli, hindi etli bir sandviçtir. Mornay sosu ile kaplanan sandviç oldukça popülerdir.

Ve ünlü Bourbon... Kentuckyli Bourbon üreticileri bu ürün çıktıktan sonra, dünyadaki üretiminin yüzde 95’ine sahip oldular. Doğal, demir içermeyen, bol miktarda da mısır içeren bu içecek, Kentucky ile özdeşleşmiştir.

1860 yılında Louisville’de üretilen Benedictine, krem peynir, salatalık suyu, soğan suyu ve çeşnilerden oluşan bir karışımla hazırlanan sandviçtir. Özellikle maç zamanları atıştırmalık olarak yenen bu yiyecek, farklı çeşnileriyle gelişmiş, oldukça yaygınlaşmıştır.

Mint Julep olarak adlandırılan, Bourbon’un bir türevi olan içecek, maç günlerinde ve festivallerde çokça tüketilir.

Bir tür yumurtalı meze olan, füme balığı ve kızartılmış kapari sos bulunduran Deviled Eggs yoğun aromalı değişik bir tattadır.

Spoon Bread, ağır sufle olarak adlandırılan bu yiyecek, mısır ekmeğinin daha sıvı kıvamlısıdır. Kaşıkla yendiği için bu adı alan ekmek 20. yüzyıl başlarında üretilmiş, o zamandan bu zamana evde, tatilde, doğum günlerinde, özel günlerde yapılmaktadır.

Kahvaltılarda, öğle yemeklerinde, özellikle de alkol sonrası tercih edilen yiyeceklerden olan Goetta, etin,et suyunun, baharatla karıştırılarak lapa haline getirilmesiyle yapılır.

Özel sos ve rokalarla servis edilen kızarmış tavuk en çok tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Kızartılması için yapılan dış kaplama harcının malzemeleri, eyaletin kendi üretimi olduğu için bu kadar lezzetli olduğu düşünülmektedir.

Moonshine, Kentucky halkının 200 yıldan beridir artık bir geleneğe dönüşmüş olan kendi yaptıkları içkilere verilen isimdir. Genelde yasadışı olduğu için gece üretilen bu içki ismini bu nedenle Moonshine olarak almıştır. Ancak geleneğin bir parçası haline geldiği için artık yasal olarak gün ışığında üretilmektedir.

Bir avcı yahnisi olarak üretilen Burgoo, ismini pişirmek için içine konulduğu ağaçtan almıştır.

Eyalet çapında en çok tüketilen yiyecekler; çorba, fasulye ve mısırekmeğidir. Bu geleneksel üçlü, çok sıkı çalışan madencilerin ve çiftçilerin ailelerinde iyi yiyecek yemek istediklerinde ortaya çıkan bir kombinasyondur.

El yapımı bira eyaletin en önemli içkilerinden biridir. Artık bir zanaat olarak görülen biralar, en az Bourbon kadar üretilmekte ve tüketilmektedir.