Günümüzde imalat sektörünün en yaygın olduğu eyaletlerden biri haline gelen New Jersey, telekomünikasyon ve tıbbi ürünlerde bir liderdir. En gelişmiş sanayi alanları kimyasal madde üretimi, elektrik ve elektronik teçhizat imalatı, tekstil, oyuncak, taş, cam ve seramik ürünlerdir.

New Jersey’nin ekonomik gelişiminde katkısı olan en önemli figürlerden biri olan ThomasAlva Edison, 1876 yılında Menlo Park’ta kurduğu araştırma laboratuarında ampul, ses kaydı, sinema, ticari elektrik hizmeti ve diğer buluşlara imza atarak araştırma ve geliştirme alanına öncülük etmiştir.

Eyaletin altıda birini tarlalar oluşturmaktadır. Tarımla uğraşan kesim eyalet nüfusunun yüzde birinden az olmasına rağmen, ülkedeki en yüksek tarım gelirine sahip eyaletlerinden biridir. Başlıca tarım ürünleri, yabanmersini, kızılcık, şeftali, kuşkonmaz, dolmalık biber ve meşhur New Jersey domatesidir. Bunların yanı sıra sera ürünleri ve süt ürünlerinin de yüksek getirisi vardır.

Kuzey New Jersey’nin ekonomisi büyük ölçüde NewYork’a bağlıdır. Ülke genelindeki en yoğun ticaritrafik bu iki eyalet arasında gerçekleşmektedir.