New Mexico’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

nm-largemap.png

New Mexico Eyaleti’nin başkenti Santa Fe’dir. En büyük şehri ise Albuquerque’dir. Bunlar dışında en bilinen şehirleri arasında Las Cruces ve Rio Rancho da bulunmaktadır.

Santa Fe, eyaletin dördüncü büyük kenti ve başkentidir. Birkaç bin yıldır bölgede yaşayanlar vardır. Birleşik Devletler’in en eski eyalet başkenti ve New Mexico’nun en eski şehridir. Santa “farklı kent” olarak adlandırılmaktadır. Kent planlaması yerli kurallarına göre yapılmıştır. Kuzey bölgesinde Valilik Sarayı, doğusunda tarihi bir Bazilika vardır. Evler de oldukça bir ilginç mimarî dile sahiptir. Amerika’da pek de görülmeyen bir biçimde toprakla sıvanmıştır ve düz çatılıdır. Buradaki Pueblo Revival tarzındaki yapılar mutlaka görülmelidir. El sanatları ve halk Sanatında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamına girmiştir.

Albuquerque, New Mexico Eyaleti’nin en büyük şehridir. Yaklaşık olarak 560 binlik bir nüfusa sahip olan kent, oldukça renkli festivallere ve gezilip görülecek yerlere sahiptir. Albuquerque’de New Mexico Üniversitesi, Kirtland Hava Kuvvetleri Üssü, Sandia Ulusal Laboratuarları bulunmaktadır. Bunlar ekonomiye oldukça katkıda bulunan etmenlerdendir. Dünyanın dört bir yanından sıcak hava balonlarının toplandığı festival, en büyük ve en çok ilgi gören festivallerden biridir. Bu etkinlik ekim aylarında bölgeye oldukça turist çeker. Bu şehir gezilecek birçok noktaya sahiptir. Biyoloji Parkı, Doğal Tarih ve Bilim Müzesi gezilebilir. Ayrıca eski kent kısmı mutlaka görülmeli, burada alışveriş yapıp yerel müzeleri ve mağazaları görebilirsiniz. Canlı müzik mekânları da ilgi çekici mekânlar arasında yer almaktadırlar. Tingley Kolezyumu, Isleta Amfi Tiyatrosu ve KiMo Tiyatrosu da tercih edilebilecek duraklardandır.