chili-con-carne.jpg

Teksasile Meksikakültürlerinin mutfakta bir araya gelmiş hali olan Tex-Mex, queso, fajitas, flautas gibi yerel bir Meksika restoranında bulabileceğiniz her şeyi sunmaktadır. Ancak tabii ki Teksas’ta ortaya çıkan bir yeme-içme kültürüdür.

Teksas’ta çok sevilen ve çok tüketilen bir yiyecek olan cipsleri, sade değil queso ile yemek meşhurdur. Queso İspanyolcada peynir anlamına gelmektedir; ancak bu Teksaslılar için sadece bir peynirden ibaret değildir. Peynirin eritilip içine lezzetlendirmek için çeşitli baharatların ve pico de gallo ile bazen de guacamole gibi değişik sosların karıştırılmasıyla elde edilen bir dip sostur.

Teksaslıların sıcak yaz günlerinin üstesinden gelmek için en çok başvurdukları yöntem donmuşmargaritalardır. Teksas’a yazın gidilirse mutlaka denenmesi gerekir.

Meksika kültüründen oldukça etkilenmiş olan Teksas’ta tortilla olmazsa olmazlar arasındadır. Daha çok yemekler için bir temel ürün gibi kullanılan tortillalardan fajitanın yanında yemek için faydalanılabilir, taco yapılabilir ve tortilla barbekü partilerinde mutlaka yerini alır. İstediğiniz her zaman istediğiniz her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Teksas’ta sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi ise tacolardır. Patates, yumurta, peynir, soğan ve biraz etle doldurulan tortilla, Teksaslılar için güne başlamanın en iyi yoludur.

1850 yılı civarlarında Çek asıllı göçmenlerin Teksas’a getirdiği geleneksel lezzetleri kolache, eyalette çok tüketilen bir yiyecek haline gelmiştir. En geleneksel olanı, tatlımsı bir hamurun içine meyve veya krem peynir konularak hazırlanır. Günümüzde daha çok peynir ve sosisle bir araya getirilerek kahvaltı sofralarında yerini alır.

Texas’ta kızartmanın her türlüsü çok sevilmektedir. Chichen Fried Steak (CFS) de bu nedenle Teksaslılar tarafından çokça tercih edilen, oldukça doyucusu bir yiyecektir. Teksas’ta neredeyse her restoranda bu yiyeceğin kendilerince yorumlanmış halini bulmanız mümkündür. Yanında patates püresiyle birlikte büyük bir menü halinde mideye indirebilirsiniz.

Eyaletin resmi yemeği olan chili, aslında başka her yerde Chili Con Carne olarak bilinen bol acılı bir et yemeğidir. Başka yerlerde yapılan tarzında fasulye de eklenen chili, Teksas’ta sadece sos, biftek, taze soğan, acıya dayanamayacak olanlar için ekşi krema (sour cream) ve bir parça peynir ile hazırlanmaktadır.

Teksas yemek kültürünün ayrılmaz bir diğer parçası Teksas barbeküsüdür (BBQ). Eti çok seven Teksaslılar için bu çok ciddi bir meseledir. Saatler süren pişirme işlemlerinin ardından baharatlandırma ve lezzetlendirme işi de tamamlandıktan sonra yanında atıştırmalıklar veya tortilla ile tam bir Teksas klasiğidir.