Horizontal-2-3.jpg

1950’lerde bir restoran sahibi tarafından patates kızartmalarıyla kullanılmak üzere alternatif bir sos olarak bulunan fry sauce, Utah dışında pek bilinmese de burada yaygın olarak tüketilmektedir. Utah’ta bulunan restoranların hemen hepsi ketçap, mayonez, turşu ve baharatları kullanarak kendi çeşitlemelerini geliştirmişlerdir.

Utah’ın kuzeyinde bulunan Bear Lake vadisi sahip olduğu uygun iklim koşulları sebebiyle tatlı ve lezzetli ahududular üretmek için ideal bir konumdadır. Sade yemenin de son derece keyifli olacağı bu meyveleri Garden City yakınında satılan kremalı milkshakelerin içinde de denemek mümkündür.

Utah’ta peynirli hamburgerlerin içini ince bacon doldurmak son derece kabul edilir alışagelmiş bir gelenektir. 1980’lerde ilk olarak bir burger restoranında ortaya çıkmış olan bu lezzet, günümüzde pek çok restoranda yaygınlaşmış durumdadır. Özellikle Yunan-Amerikan fast-food restoranlarının menüsünde yer almaktadır.

İsmi pek iç açıcı gelmese de funeral potatoes (cenaze patatesi) Utah’ta özellikle ailelerin bir araya toplandığı zamanlarda çok tüketilen bir yemektir. Bu ismin geçmişi ise eyalette yaşayan Mormonlara ait bir gelenekten gelmektedir. Mormon kadınları genellikle cenaze törenlerinin ardından ölen kişinin ailesi için büyük kaplarla bu patates yemeğini hazırlar. Çeşitli tariflerin bulunmasına rağmen, temelde patates, tavuk çorbası, ekşi krema, dilimlenmiş çedar peyniri ve ezilmiş patates cipsi veya mısır gevreği ile güveç gibi hazırlanıp fırında pişirilen bu yemek aynı zamanda bol kalorilidir.

Sıcak havaların vazgeçilmezi dondurmanın Utah’a özgü versiyonları başka yerde bulunamayacak türdendir. Logan’da bulunan Utah Universitesi (USU) ile Provo’da bulunan Brigham Young Üniversitesi (BYU) ülke genelinde öğrencileri, mezunları ve hayranları için kendi özel dondurmalarını üreten sayılı üniversite arasında yer almaktadır. BYU’da adını futbol koçu LaVell Edwards’tan alan LaVell Vanilla en çok sevilen çeşit iken; USU’da ise en çok satan Aggie Blue Mint (Aggie mavi nane) dondurması, nane aromalı, Oreo parçacıklı ve beyaz damla çikolatalı mavi bir dondurmadır.

Dünyanın pek çok yerinde bulunabilecek olan scone adındaki minik bisküvimsi hamur işleri daha çok çayın yanında servis edilmektedir. Ancak Utah’ta durum biraz daha farklıdır. Utahlıların scone anlayışı tabak büyüklüğündeki bir hamurun derin yağda kızartılıp ballı ezme ile tatlandırılmasından ibarettir. Ayrıca bu haliyle 5 çayından ziyade doyurucu bir kahvaltı haline gelmiş olur.

Dökme demir tencere (Dutch oven) Utah’ın resmi eyalet tenceresidir. Mormon öncüler tarafından başlatılan ve bir gelenek halini alan bu kabın kullanımı üzerine eyalet genelinde etkinlikler bile düzenlenmektedir: World Championship Dutch Oven Cook-Off.