Adelaide Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adelaide_city_centre_view.jpg

Adelaide, Avustralya'nın Güney Avustralya eyaletinin başkenti ve yaklaşık 1,28 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık beşinci şehridir. Adelaide, 2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen dünyanın en yaşanılabilir şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama kalitesi ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincilik derecesine sahiptir. Avustralya’nın güneyinde, St. Vincent Körfezi’nin doğu kıyılarına kurulan şehir, Torrens Nehri boyunca uzanmaktadır. Okyanus kokan havası ve oldukça fazla yeşil alana sahip olan şehir, keyifli yürüyüş ve bisiklet rotalarına sahiptir. Adelaide, Avustralya şehirlerinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Adelaide, birçok tarihî ve modern yapıyı içerisinde barındıran tarihî bir şehirdir.

Adelaide’nin geçmişi de oldukça eski dönemlere uzanmaktadır. 1836 yılından ilk yerleşim izlerine rastlanan Adelaide’de ilk yaşayanların Avusturalya Aborjinleri olduğu bilinmektedir. Britanyalıların ilk Avrupa yerleşimlerini kurmadan önce sömürge bölgesi olarak anılmayan Adelaide, bu dönemden sonra sömürge haline getirilmiştir. Sömürge döneminde ilk harita çıkarma çalışmalarını başlatan ise General William Light olmuştur. Düzenli yapısı nedeniyle kaybolmanın neredeyse imkânsız olduğu Adelaide, “ızgara şehir” olarak bilinmektedir. Bir ızgaranın içerisinde oluşturulan şehirde bu tasarımı başarıyla uygulayan isim General William Light olmuştur. Bu plana Light Vizyonu da denmektedir. Adını Britanya kralı IV. William'ın karısı Kraliçe Adelaide'dan alan kent, 1840'ta Avustralya'nın ilk belediyesi olma özelliğini kazanmış, 1919'da büyük kent belediyesi statüsüne yükselmiştir.

Torrens Irmağı tarafından doğu-batı doğrultusunda ikiye bölünen kentin kuzeyi endüstri, ticaret; güneyi ise ikametgâh bölgesi olarak kullanılmaktadır. Adelaide, Avustralya'nın en büyük üç şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Bu şirketler arasında Telstra, BHP Billiton ve National AustraliaBank’tır. Şehirde Avustralya Ticaret Konseyi, Avustralya Sendika Konseyi ve Avustralya Menkul Kıymetler Borsası bulunmaktadır. Adelaide, büyük bir limana sahip olduğu için yakın şehirlerden gelen birçok ürün buradaki liman sayesinde farklı ülkelere ve şehirlere girmektedir.

Adelaide’nin büyük bir limana sahip olması şehrin ekonomik olarak gelişmesine yardımcı olmuştur. Şehrin çevresindeki ovaların verimliliği, doğu ve güneydoğuya doğru yayılan Murray Düzlüklerine kolayca ulaşılabilmesi ve yakınındaki tepelerde maden yataklarının bulunması kentin büyümesine ayrıca katkıda bulunmuştur. Şehirde, tarihten bu yana tarım ile uğraşılıyor olması, tarım ihracatını da olumlu yönde etkilemiştir. Adelaide'de eski dönemlerde buğday, yün, meyve ve şarap pazarlanırken günümüzde sanayileşmenin etkisi ile kentte otomobil yedek parçaları, makineler, tekstil ve kimyasal maddeler üreten fabrikalar kurulmuştur. Günümüzde de bu sanayi alanları aktif olarak işletilmektedir.

Şehir, eğitimaçısından da oldukça gelişmiştir. Şehirdeki en önemli üniversitelerin başında ise Adelaide Üniversitesi gelmektedir. Üniversite, hem sosyal bilimler hem de fen bilimleri alanında eğitim vermektedir. Şehirde birçok farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Adelaide şehrinin merkezi oldukça hareketli ve canlıdır. Bunun yanında şehirde ulaşım imkânlarının kolaylığı, kafe ve restoran hizmetlerinin oldukça gelişmiş olması, parkları ve gezilecek mekânları ile Adelaide, oldukça fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezi gecenin geç saatlerine kadar oldukça hareketli ve renkli bir yapıya sahiptir. Bunun yanında Adelaide, alışveriş merkezleri, üniversiteleri, spor merkezleri ve gece hayatı ile oldukça ön plana çıkmakta ve hem yerli hem de yabancı turistlerin tercih ettiği yerlerden biri olmaktadır.

Günümüzde Adelaide,hızla büyüyen bir potansiyeli içerisinde barındırmaktadır. Gittikçe kalabalık bir nüfusa sahip olması şehri kozmopolit bir hale getirmektedir. Bunun yanında özellikle son yıllarda farklı ülkelerden yoğun öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapması, şehrin canlı kalmasına da katkıda bulunmaktadır. Adelaide, sahip olduğu doğal güzellikler, galeriler, parklar ve tarihî derinliği ile de binlerce turiste her yıl ev sahipliği yapmaktadır.

Adelaide halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlü bir yapıya sahiptir. İnsanların telaş yapmadan yaşaması ve güler yüzlü olması sokaklarda mutluluk havası yaratmaktadır. Dolayısıyla şehirde hiç çekinmeden yerli halktan yardım alabilirsiniz. Halkın açık görüşlü olması ve farklı bölgelerden tarihten bu yana göç almış olması bu durumu destekler niteliktedir. Adelaide şehrinde tatil yapmak isteyen ziyaretçiler yeşilin verdiği huzur ile oldukça motive olacak ve dinlenecektir. Kısacası Adelaide, tatilinizi oldukça keyifli geçirebileceğiniz, hem eğlenip hem de tarihî açıdan birçok bilgi edinebileceğiniz önemli şehirlerden birisidir.

Tanıtım Videosu