Perth Şehir İçi Ulaşım

Transperth_Sets-1080x675.jpg

Perth’te toplu taşıma birçok seyahat için hızlı ve uygun bir seçenek olabilir. Trafik riskini göze almak yerine otobüs veya trene binmeyi deneyebilirsiniz. Perth, kent sınırları içinde ücretsiz toplu taşıma ve cumartesi günlerinde Batı Avustralya’nın önde gelen eğlence bölgesi Northbridge’den gece geç saatlere kadar süren otobüs seferleri hizmetleri sağlamaktadır.

Perth’te metropol bölgesinin Transperth otobüs sistemine bağlı olarak çalışan otobüs sisteminin adı CAT (Central Area Transit)’tir. Modern ve ücretsiz bir hizmet olan CAT otobüsleri düzenli güzergahlarda çalışır. Kent yönetimi trafik sıkışıklığını azaltmak için ziyaretçilere ücretsiz otobüs hizmeti vermektedir. Otobüs durakları şehir geneline yayılmakta olup bir sonraki otobüsün ne zaman geleceğini gerçek zamanlı olarak öğrenebilirsiniz. CAT sistemi kırmızı, mavi, sarı ve yeşil rotalarda hizmet vermektedir. Free Transit Zone (FTZ) kent sınırları içinde ücret ödemeden yolculuk yapabileceğiniz bölgeyi temsil eder. Ücretsiz hizmet veren otobüslerin üzerinde FTZ logoları bulunuyor. Çok küçük bir bölgede verilen bu ücretsiz hizmetin dışında bir yerlere gitmek için ücret ödemelisiniz. Nakit bilet alarak seyahat edecek olursanız bir bölge için 3,10 iki bölge için 4,80 ve üç bölge için 5,60 dolar ödeyeceksiniz. Eğer SmartRider kartları kullanırsanız indirimli seyahat edebilirsiniz.

Trenleri kullanmak için SmartRider kartınızın olması gerekiyor. FTZ’de yer alan Perth Tren İstasyonu, City West ve Claisebrook istasyonları arasında ücretsiz seyahat edebilirsiniz. Biletleri her tren istasyonundaki makinelerden satın alabilirsiniz. Barrack Street İskelesi’nden Mends Caddesi İskelesi’ne gitmek için feribotları kullanabilirsiniz.

* Kur fiyatları haziran 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.