Salzburg Mutfağı


 

Salzburg’da aç kalacağınızı asla düşünmeyin. O kadar lezzetli yiyecek, içecek ve tatlılar var ki her biri aklınızı başınızdan alacak. Avusturya’da yemek deyince akla ilk gelecek olan kızartılmış çıtır tavuk göğsü schnitzel’dir. Türkiye’de de birçok kişinin bildiği bu yemeği daha önce yemiş olabilirsiniz ama Salzburg’a gelmişken bir de ana yurdunda Schnitzel yemenizi öneririz. Avusturya Alpleri’nde üretilen müthiş peynirleri tatmadan hatta birkaç paket satın almadan Salzburg’dan dönmeyiniz. Salzburg’u gezerken gün ortasında mutlaka acıkacaksınız. Bu durumda dana etinden elde edilen sosis ile hazırlanan, bol soğan ve çeşitli soslarla bezenen ve seyyar satıcılarda bulabileceğiniz “Balkan hot doglarını” mutlaka ayaküstü yiyiniz. Unutmayınız ki Avusturya mutfağı Macar mutfağından ayrı düşünülemez. Türk mutfağına yabancı olmayan ünlü Macar yemeği gulaşı Salzburg’da tadınız.

Elmayla yapılan ve dondurma ile servis edilen strudel tatlısını, çikolatalı sachertorte’yi ve Salzburg’a özgü nockerl isimli tatlıyı, pretzel ekmeğini,makaronları mutlaka yemenizi tavsiye ediyoruz. İsviçre’nin olduğu kadar Avusturya çikolatasının da meşhur olduğunu unutmayınız. “Salzburglu Mozart Çikolata Topları”nı mutlaka tadınız. Günün herhangi bir saati mutlaka bir kafeye oturup kahve içiniz. Akşamüstü veya akşam yemeğinde Avusturya şaraplarını tadınız. Bir sabah biraz geç uyanarak brunch yapınız ve Avusturyalıların İngiliz kahvaltısını andıran omletli, jambon ve sosisli kahvaltısını yiyiniz.

Salzburg, Avusturya’nın başka hiçbir şehrinde olmadığı kadar Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bu mekanların özel gurme lezzetlerini de tadabilirsiniz.