Fatih Camii

masjidalfateh.jpg

Al-Fateh Camisi ya da Fatih Camii olarak da bilinen ibadethane, 6.500 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük camilerinden biridir. Bir seferde 7.000'den fazla ibadet kapasitesine sahip olma özelliğiyle de camii dünyaca ünlüdür. Cami, Şeyh İsa bin Salman Al Khalifa tarafından 1987'de yaptırılmıştır ve adını Bahreyn'in kurucusu Ahmed Al Fateh'den almıştır. 2006'da Al-Fateh, Bahreyn Ulusal Kütüphanesi'nin sitesi haline gelmiştir.

Cami, Bahreyn'deki en büyük ibadet yeridir. Manama başkentinde bulunan Juffair'deki King Faisal Otoyolu’nun yanında yer almaktadır. Al-Fatih Camii'nin üzerine inşa edilen devasa kubbe tamamen cam elyaftan imal edilmiştir. 60 tondan fazla ağırlığa sahip olan kubbe, şu anda dünyanın en büyük fiberglas kubbesidir. Katlarda kullanılan mermer İtalyan, avize Avusturya yapımıdır. Kapılar, Hindistan'dan gelen tik ağacından yapılmıştır. Cami boyunca kaligrafi yazıları çok eski bir tarz olan küfik yazıdan oluşmuştur.

Ahmed Al-Fateh İslam Merkezi kütüphanesi, bünyesinde yaklaşık 100 yıl veya daha eski olan yaklaşık 7.000 kitap barındırmaktadır. Bunlar arasında Hz. Muhammed'in öğretilerinin kitaplarının kopyaları veya Hadis kitapları, Küresel Arapça Ansiklopedisi, İslam Hukukunun Ansiklopedisi, yüzyıl öncesinden fazla basılan El-Azhar dergileri ile çok sayıda dergi yer almaktadır.

İbadet yeri olmanın yanı sıra, cami Bahreyn'deki en önemli turistik mekanlardan biridir. İbadethane, 09:00-19:00 saatleri arasında açıktır ve turlar İngilizce, Fransızca, Filipince, Rusça ve diğer birçok dilde yapılmaktadır. Ancak cami, Cuma günleri ziyaretçilere ve turistlere kapalıdır.