Edremit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Edremit-2.jpg

Doğası, tarihi ve tertemiz havası ile Edremit yaz aylarında sakin ve huzurlu tatil arayışında olanların tercih ettikleri beldelerin başında gelmektedir. Balıkesir’inüçüncü büyük ilçesi olan Edremit, Altınoluk veAkçay beldeleri ile yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak noktasıdır. Edremit Körfezi’nden sekiz kilometre içeride kurulan ilçe Marmara Bölgesi’nin güneyinde yer almaktadır. 148.341 bin kişinin yaşadığı Edremit’in nüfusu yaz aylarında 2 milyonu geçmektedir. Edremit Körfezi ve Kaz Dağları arasındaki bölgede kurulan Edremit’in yüzölçümü 708 kilometrekaredir. MÖ 1443 yılına dayanan kuruluşu ile Edremit zengin ve köklü bir tarihe sahiptir. Antik Çağ’daki ismi Adramytteion olan Edremit Lidya kralının kardeşi tarafından yeniden inşa edilerek ismi Adramys olarak değiştirilmiştir. Edremit merkezinin denize kıyısı olmasa da Akçay ve Altınoluk mahalleleri deniz kenarındadır.

Kış ayları ılık ve yağışlı, yazın sıcak ve kurak olan Edremit’te Akdeniz iklim özellikleri görülür. Bu nedenle dört mevsim ziyaret edilebilen tatil beldelerinden biri olan Edremit zengin bitki örtüsü çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir. Dünyanın ikinci en temiz havası olarak kabul edilen Kaz Dağları Edremit sınırları içerisindedir. Deniz seviyesinden 500 metreye kadar zeytin ağaçları ile kaplı olan Edremit’in yüksek tepeleri çam ağaçları ile doludur. Karaçam, kızılçam, kayın, ıhlamur, çınar, kestane ve kavak bölgedeki ağaç türleri arasındadır. Kaz Dağıköknarı ise dünyada sadece Kaz Dağları’nda yetişebilen ve koruma altında bulunan çok özel bir ağaç türüdür. Özellikle ilkbahar aylarında yolunuz Edremit’e düştüğünde Kaz Dağları’nın muhteşem güzelliğine şahit olabilir, tertemiz havada bol bol yürüyüşe çıkıp, doğanın tadına varabilirsiniz. Edremit sadece doğal güzellikleri ile değil yeraltı suları ile de dikkat çeker. Edremit Güre Kaplıcaları merkeze 13 kilometre uzaklıkta bulunmakla birlikte ülkemizin önde gelen sağlık turizmi merkezlerinden biridir. Romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisi için binlerce kişiyi ağırlayan kaplıcaların çevresinde konaklama imkânı bulabileceğiniz oteller de bulunmaktadır. Edremit’in Bostancı köyünde yer alan Derman Kaplıcası sağlık bulabileceğiniz bir diğer kaplıcadır. Edremit’e 10 kilometre uzaklıkta bulunan Akçay deniz turizmi ile öne çıkar. Okulların kapanması ile binlerce tatilseverin tatil için tercih ettiği Akçay sahip olduğu termal kaynakları ile de tercih sebebidir. Kaz Dağları eteklerinde kurulmuş olan Altınoluk Edremit’e 28 kilometre uzaklıktadır. Bol oksijen ve yeşillik içerisinde tatilinizi geçirebileceğiniz Altınoluk’ta şehir hayatının getirdiği stresten arınabilir, sabah kuş sesleri eşliğinde güne başlayabilirsiniz.

Çanakkale İzmir karayolu üzerinde bulunan Edremit’e ulaşımın kolay olması yaz aylarında ilçeye gelen turistlerin sayısını artırmaktadır. Yenikapı-Bandırma Deniz Otobüsü ile İstanbul’dan beşsaatte ulaşabileceğiniz Edremit’e Balıkesir Kocaseyit Havalimanı’nı kullanarak ulaşım sürenizi 1,5 saate indirebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan direkt uçak seferlerinin düzenlendiği Körfez Havalimanı Edremit merkeze 7 kilometre uzaklıktadır. Edremit’e geldiğinizde milyonlarca zeytin ağacı sizleri karşılar. Ülkemizin yağlık zeytin üretiminin büyük bir kısmının karşılandığı Edremit’ten zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlısabun almadan dönmemenizi öneririz. Kelle peyniri, höşmerim tatlısı, saçaklı mantı Edremit’in yöresel lezzetlerinin başında gelmektedir. Tarih, doğa ve kültür turizmi açısından ülkemizin sevilen ilçelerinden biri olan Edremit yılın on iki ayı boyunca misafirlerini ağırlamaktadır. Yaz döneminde deniz, kum ve güneş keyfi yapabileceğiniz ilçede bahar ve kış aylarında tertemiz havada yürüyüşe çıkabilir, kaplıcalara uğrayarak şifa dolu birkaç gün geçirebilirsiniz. Arkeolojik kalıntılar açısından da bir hayli zengin olan Edremit’in Altınoluk Mahallesi’ndeki Antandros Antik Kenti görülmeye değerdir. Edremit’in tarihine yakından tanıklık edebileceğiniz antikkent mozaikleri ile ünlüdür. Edremit sokaklarında gezerken tarihî konak ve evlerin fotoğraflarını çekmeyi sakın unutmayın. SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan tarihî yapıların büyük bir kısmı yüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Son yıllarda yapılan çalışmalarla turizmin giderek yükselişe geçtiği Edremit ilçesi yemyeşil doğası, tertemiz havası ve sakinliği ile ziyaretçilerini bekliyor.
 

Tanıtım Videosu: