La Paz Şehir İçi Ulaşım

cable-car-la-paz-bolivia.jpg

La Paz zorluk yaşamadan gezebileceğiniz şehirlerden biridir. Üç farklı toplu taşıma aracı bulunan La Paz’da micro adı verilen otobüslere binebilir, minibüsleri tercih edebilir veya trufi olarak adlandırılan paylaşımlı taksilerle şehir içinde dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Trufiler ile gezmek yaklaşık 3-3.50 BOB’a mal olmaktadır. Taksimetre olmadığı için pazarlık yaparak fiyatı biraz daha düşürebilirsiniz. Binmek istediğiniz aracın ön camına bakarak güzergahı kontrol etmeyi unutmayın. Şehri en rahat keşfetmenin yolu özel taksilerdir. Şehir merkezinden bineceğiniz taksi ile gezilecek yerlere ortalama 20 BOB ödeyerek gidebilirsiniz. La Paz’da taksiye binmeden önce ön veya arka camda üzerinde dört rakam bulunan sarı renkli bir etiket olmasına dikkat edin. Bu şekilde kayıtlı taksiye bindiğinizden emin olabilirsiniz.

La Paz’da araç kiralamayı düşünüyorsanız hem şehir içinde hem de havalimanında araç kiralayabileceğiniz birçok firma mevcut. Araç kiralama bedeli günlük yaklaşık 50 dolar civarındadır. Yollar engebeli olduğu için arazi aracı kiralarsanız çok daha rahat gezebilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

La Paz’da yer alan El Alto Uluslararası Havalimanı dünyanın en yüksek havalimanı olma özelliğine sahiptir. Havalimanı 4100 metre rakımdadır. El Alto Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra şehir merkezine gitmek için taksiye binmek isterseniz ödeyeceğiniz ortalama ücret 70 BOB’dur. Eğer minibüse binmek isterseniz kişi başı ücret 3.80 BOB’dur.