dish-04-1.jpg

Çek mutfağında Almanya, Macaristan, Avusturya ve Polonya’nın etkisi görülür. Yemeklerin ana malzemelerini genellikle; domuz eti, sığır eti, lahana, ekmek ve diğer hamur işleri oluşturmaktadır. Çek mutfağında çorbalar önemli bir yer tutmaktadır. Her damak tadına göre çorba bulmak mümkündür. Aslen Macar mutfağına ait olan Gulaş Çorbası da popüler seçeneklerden biridir.

Özellikle çorbalar ve soslu yemekler “knedlíky” denen kabuksuz Çek ekmeğiyle servis edilir. Ekmek kimi zaman yemek tabağının içinde sosa bulanmış olarak da sunulur. Alman mutfağında da bir benzerine rastlayabileceğiniz “pečené vepřové koleno”, kısaca koleno, fırınlanmış domuz bacağı olarak tarif edilebilir. Turşu ve sosla servis edilen koleno yapımında et genellikle dark birayla marine edilir.

Vepřo-knedlo-zelo, Çeklerin knedlíky adını verdiği özel ekmekleriyle ve haşlanmış lahanayla servis edilen fırınlanmış domuz etidir. Bramboráky, vejetaryenlerin de yiyebileceği bir yemektir. Bir nevi kızarmış patates krebi denebilecek yemeğin orijini Çek mutfağı olmasa da burada bolca tüketilen ve birçok restoranda rastlayabileceğiniz bir seçenektir. “Svíčková na smetaně”, sığır bonfileden yapılmaktadır ve bu yemek, özgün Çek mutfağındandır. Yapımında havuç, kereviz gibi sebzelerden de yararlanılan bu yemek de knedlíky adı verilen ekmekle ile servis edilir.

Popüler restoranlar

Na Švábce: Çek Cumhuriyeti’ne özgü yöresel yemekleri tadabileceğiniz restoranda iyi Çek biraları da mevcuttur.

Bohéma: Bu mekânda yöresel yemekler modern dokunuşlarla sunulmaktadır.

Diğer restoranlar: Cattani, Forhaus, Piazza, Koishi, Spalicek, Pavillon.

Bahşiş

Brno restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.