Google+

Arama formu

Brno Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brno Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brno şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ubytování v Růžovce, AKI - 2 +KK, Apartmán Sara güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri 5th Element Apartments, 7th Heaven Apartments, President Boutique Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Penzion Na Starém Brně, apartment with a (green) view, Mezi Stromy gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Fleda, Hostel Eleven, Hostel John Galt tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brno aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Brno nüfus ve yüzölçümü bakımında Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci şehridir. Ayrıca, güney Moravia bölgesinin idari merkezi olan şehir, tarihi Moravia devletinin de başkentidir. Şehir Svitava ve Svratka nehirlerinin kesişim noktasında yer alır. Yaklaşık 1000 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Brno, kent statüsünü 1233 yılında almış ve uzun yıllar Moravia devletinin başkenti olmuştur. 1948 yılında komünist rejim döneminde Moravia’nın özerkliği iptal edilmiştir.

Şehir özellikle 19. yüzyıl boyunca en şaşalı dönemini yaşamıştır. Günümüzde ise Brno, pek çok farklı mimari tarzın bir arada yer aldığı bir kenttir. Buranın mimari açıdan en çarpıcı tarafı da harika binalarla berbat binaların bir arada bulunmasıdır. Yine de muhteşem bir kültüre ev sahipliği yapan şehir, dünyanın en çok tarihi koruma alanına sahip olan ikinci şehridir. Bu şehirlerin birincisi de zaten başkent Prag’tır. Şehirde çok önemli üç kale vardır: Špilberk (eski kraliyet kalesi), Veveří (Brno Gölü kıyısında yer alır), ve Líšeň kalesi. Oldukça kozmopolit bir kent olan Brno’da pek çok kültür sanat etkinliği, konserler, gösterimler düzenlenmektedir. Ayrıca kafe, pub ve bar kültürünün de hayli gelişmiş olduğu kentte Orta Avrupa’nın en büyük tiyatrosu Reduta Tiyatrosu ve Thomas Edison’n bulduğu ampulün kullanıldığı ilk tiyatro Mahen Tiyatrosu bulunmaktadır. Anlaşılmaz bir biçimde henüz kalabalık turist gruplarının keşfetmemiş olduğu bir şehir olan Brno’da keşmekeşten uzak huzur dolu bir seyahat yapabilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0O6pD8K5cVo


Brno Turları