Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İspanya’nın her bölgesi ayrı bir yemek kültürüne sahiptir. Endülüs yemek kültürü de kendine özgü lezzetleri ile İspanyol mutfağından ayrı bir yerde konumlanır. Mağribi tatların yerel baharatlar ile bir araya geldiği et ve balık yemekleri Endülüs mutfağının olmazsa olmazıdır. 

Endülüs bölgesinde yer alan Cordoba’da en sık tüketilen yemekler zeytinyağda yapılan kızartmalar, soğan ve domates ile pişirilen güveçte boğa kuyruğu “rabo de toro”, “fileto solomillo de cerdo”, “boquerones en vinagre”, “flamenquín de jamón serrano” ve elbette Endülüs’ün en meşhur lezzeti olan soğuk domates çorbası “gazpacho”dur.

İspanyol yemek kültürünün vazgeçilmez unsuru olan “tapas” ise, Cordoba’da da sıkça tüketilir. Tapas, bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük porsiyonlardan oluşan atıştırmalar olarak sunulur ve genellikle peynirli, etli, yumurtalı ve sebzeli yemeklerden yapılır. Tapas, çok çeşitli lezzetleri tanımaya imkân verdiğinden İspanyol mutfağını seven turistler için ideal bir seçenektir.

Endülüs mutfağında, yumurta, domates, sarmısak, soğan, zeytin ve biber gibi Akdeniz tipi yemek kültürünün ana malzemeleri bol bol kullanılır. Sebzeler ise yemeğin yanında garnitür olarak sunulur.

Cordoba’da damak zevkinie uygun bir restoran mutlaka bulabilirsiniz. Şehirde yerel restoranlar ve tapas barların yanında dünya mutfağına ait tatlar sunan pek çok restoran bulunmaktadır.

Popüler Restoranlar

Bahşiş- Hesabın %5’i oranında bahşiş yeterlidir