Dahab Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1378220_orig.jpg

Mısır’ın güneydoğusunda Sina Yarımadası’nda yer alan Dahab, Sharm şehrinin 80 kilometre kuzeydoğusundadır. Önceleri kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Dahab, şimdilerde dünyanın en popüler dalış ve rüzgâr sörfü merkezlerinden biridir.

Devamını Oku

Dahab ile İlgili

Dahab’da Gezilecek Yerler

Dahab, Kızıldeniz kıyısında, küçük bir kasabadır. Bodrum Gümüşlük ya da Side’nin yıllar önceki hali gibi, son derece keyifli ve ucuz bir yerdir. Balık ucuz ve sualtı muhteşemdir. Buraya daha çok gençler ekonomik su sporu keyfi için gelmektedir.

Scuba dalgıçlar, otellerinin önünden suya girebilirler ve denizden yalnızca 30-40 metre ileride muhteşem mercan kayalıkları bulabilirler. Scuba dalış burada birçok yere göre, çok daha ucuzdur. Plaj yolunda yürüyüş yapabilirsiniz. Al-Capone Cafe-Restoranda, deniz kenarında bir şeyler yiyebilirsiniz. Burada ayrıca otantik hediyelik eşya satan dükkânlar çok meşhur. Alışveriş yapabilirsiniz. Şnorkelle dalabilirsiniz ve belgesellerde bile görmediğiniz harika balıklar görebilirsiniz.

Kızıl Deniz’in kenarında henüz fazla tanınmayan bu şirin kasaba beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak güzelliktedir. Dağların arasında çadır kamplarda kalabilir, isterseniz otel ve pansiyonlarından uygun fiyata yararlanabilirsiniz. Dahab kelime olarak ‘altın’ anlamına gelmektedir ve kilometrelerce uzanan kumsalı ve dağlarının rengi ile bu anlamın hakkını vermektedir. Tüm dalış merkezlerine ve plajlarına yakın mesafesi tatilde kıymetli olan zamanın kaybını önlüyor. Size denizin en güzel rengini cömertçe sunan, hiç yormadan huzur dolu günler geçirmenize sebep olacak olan bu küçük cennetten ayrılırken yenilendiğinizi hissedeceksiniz.

Dalış dedik, sörf dedik peki spor yapmak istemeyen neden Dahab’a gelsin? Burada gerçekten bakir bir cennet havası var. Yıllar önce hippilerden kalma meditasyon ve yoga merkezleri çalışmalarına devam ediyor. Sessizlik isterseniz çölde bir bedevi çadırına misafir olup unutulmaz bir çöl gecesi tecrübe edebilirsiniz. Her yerde sıkça rastlayacağınız develer dağ tepe demeden sizi ve eşyalarınızı taşıyarak çöl safarisine götürmek için bekliyorlar.

Devamını Oku

Dahab Nerededir?

Mısır’ın güneydoğusunda Sina Yarımadası’nda yer alan Dahab, Sharm şehrinin 80 kilometre kuzeydoğusundadır.

Dahab’a Ne Zaman Gidilir?

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Dahab’da özellikle yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Kimi zaman bu sıcaklık 40 dereceye yaklaşabiliyor. Kış aylarında gündüzler sıcak geçerken akşamları daha ılıman bir hava yaşanır. En düşük sıcaklık ortalama 10 derece olur.

Devamını Oku

Dahab’a Nasıl Gidilir?

Dahab’da bir havalimanı mevcut olmadığından öncelikle Sharm’a uçmak gerekiyor. Ardından buradan otobüse binerek gitmek gerek. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor.

Dahab’da Nerede Kalmalı?

Turistlerin sevdiği bir şehir olduğundan Dahab’da otel seçeneği oldukça fazladır. Ancak çok büyük yıldızlı oteller yerine daha kendi halinde ama temiz ve kaliteli oteller mevcuttur. Küçük bir yer olduğundan kaldığınız bölgeden merkeze gitmeniz kolay olacaktır.

Dahab İçi Ulaşım

02101-06-11.jpg

Dahab küçük bir yer olduğundan pek çok noktaya yürüyerek ulaşım mümkündür. Sahip olduğu kordon boyunca deniz kenarından gezerek gidebilirsiniz. Dilerseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz. Şehirde normal taksilerin dışında paylaşımlı kullanılan taksiler de mevcuttur. Bunları minibüs olarak adlandırabilirsiniz.

Dahab Mutfağı

P1000139.jpg

Tıpkı Mısır’ın genel mutfak alışkanlıklarında olduğu gibi, Dahab’da yiyeceğiniz yemekler de sebze ağırlıklı olacaktır. Hatta bu özelliği tatlılarda bile hissedeceksiniz. Ama tabii ki çok güzel et yemekleri de mevcut.

Devamını Oku

Dahab Gece Hayatı

Dalış sporu ve plajı sayesinde her yıl pek çok turistin ziyaret ettiği Dahab’da ister istemez gece hayatı da gelişim göstermiş. Eğer Mısır’da Latin gecesi yaşamak istiyor ve dans etmek istiyorsanız Mojito’ya gidebilirsiniz. Canlı müzik için The Furry Cup tercih edilmektedir. Burada ayrıca her an bir havuz partisinin içinde de kalabilirsiniz. Eğer sadece içki içip etrafı seyretmek isterseniz Yalla Bar uygun olacaktır.

Dahab Festivaller

Dahab Bedouin Festivali (Şubat)

Nil Festivali (Eylül)

Sham al-Naseem (Mart)

Dahab’da Alışveriş

Dahab’da alışveriş için ana cadde olarak geçen “Asalah”taki mağazaları ziyaret etmelisiniz. Tüm cadde boyunca sağlı sollu pek çok dükkân göreceksiniz. Her birinde el yapımı yöresel ürünler, kıyafetler bulabilirsiniz. Bir de tabii ki Dahab, dalış sporuyla ünlü bir yer olduğundan, dalışla ilgili pek çok malzemeyi de buradaki dükkânlardan edinebilirsiniz. Assala yakınlarındaki Assala Pazarı, baharat almak isteyen ya da yöresel sebze ve meyveleri merak edenlerin tercihi oluyor.

Dahab Saat Farkı

Mısır’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Mısır’dan 1 saat ileridedir.

Dahab Para Birimi

Mısır sınırları içerisinde yer alan Dahab şehrinin para birimi Mısır Lirası’dır. 1 TL yaklaşık 3 Mısır Lirası’na denk gelir.

Dahab Resmi Dili

Dahab’ın resmi dili, Mısır’ın ülke genelinde olduğu gibi Arapça’dır. Ancak Mısır Arapçası, Sa’idi Arapçası, Sudan Arapçası, Domari, Nobiin ya da Beja gibi alt diller de duyulmaktadır.

Dahab Resmi Tatiller

Mısırlı Hristiyanlar için Noel Günü (7 Ocak)

Devrim Günü (25 Ocak)

Sina Özgürlük Günü (25 Nisan)

Mısırlı Hristiyanlar için Paskalya (1 Mayıs)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bahar Festivali (2 Mayıs)

30 Haziran Ayaklanması

Ramazan Bayramı (3 gün)

23 Temmuz Devrim Günü

Kurban Bayramı (4 gün)

Aşure Günü

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Dahab Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması gerekmektedir. 20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulamasının, 2013 yılından itibaren geçerliliği kalmamıştır.

Dahab Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.8oC
  • Şub 18.9oC
  • Mar 21.1oC
  • Nis 25oC
  • May 28.9oC
  • Haz 32.2oC
  • Tem 32.8oC
  • Agu 32.8oC
  • Eyl 31.1oC
  • Eki 27.2oC
  • Kas 22.8oC
  • Ara 18.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 7.494 / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Lirası (EGP) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün