Dahab Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1378220_orig.jpg

Mısır’ın güneydoğusunda Sina Yarımadası’nda yer alan Dahab, Sharm şehrinin 80 kilometre kuzeydoğusundadır. Önceleri kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Dahab, şimdilerde dünyanın en popüler dalış ve rüzgâr sörfü merkezlerinden biridir.

Her yıl dünyanın dört bir yanından turistler buraya deniz tatili ve spor yapmak için gelmektedir. “Dünyanın en tehlikeli dalış alanı” olarak bilinen “Blue Hole-Mavi Delik” de burada yer almaktadır. 110 metre derinliğinde ve 65 metre çapında olan bu alan, dalış meraklıları için heyecan veriri bir noktadır.

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Dahab’da özellikle yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Kimi zaman bu sıcaklık 40 dereceye yaklaşabiliyor. Kış aylarında gündüzler sıcak geçerken akşamları daha ılıman bir hava yaşanıyor. En düşük sıcaklık ortalama 10 derece oluyor.

Eğer Dahab’a kite sörf ya da rüzgâr sörfü için gidecekseniz en uygun dönem haziran-ekim arasıdır. Bu sporları yapmak için uygun rüzgâr mevcuttur. Eğer tercihiniz dalış ise mart-ekim arasındaki dönem en uygun zamandır. Dağ tırmanışları içinse yılın her dönemi uygundur. Eğer çölde dolaşmayı planlıyorsanız, tabii ki yaz ayları yanlış tercih olacaktır. mart-haziran ayları arasında gitmeniz önerilir.

Tanıtım videosu: https://vimeo.com/189524585

Dahab ile İlgili

Dahab Nerededir?

Mısır’ın güneydoğusunda Sina Yarımadası’nda yer alan Dahab, Sharm şehrinin 80 kilometre kuzeydoğusundadır.

Dahab’a Nasıl Gidilir?

Dahab’da bir havalimanı mevcut olmadığından öncelikle Sharm’a uçmak gerekiyor. Ardından buradan otobüse binerek gitmek gerek. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor.

Dahab’a Ne Zaman Gidilir?

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Dahab’da özellikle yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Kimi zaman bu sıcaklık 40 dereceye yaklaşabiliyor. Kış aylarında gündüzler sıcak geçerken akşamları daha ılıman bir hava yaşanır. En düşük sıcaklık ortalama 10 derece olur.

Eğer Dahab’a kite sörf ya da rüzgâr sörfü için gidecekseniz en uygun dönem haziran-ekim arasıdır. Bu sporları yapmak için uygun rüzgâr mevcuttur. Eğer tercihiniz dalış ise mart-ekim arasındaki dönem en uygun zamandır. Dağ tırmanışları içinse yılın her dönemi uygundur. Eğer çölde dolaşmayı planlıyorsanız, tabii ki yaz ayları yanlış tercih olacaktır. Mart-haziran ayları arasında gitmeniz önerilir.

Dahab’da Nerede Kalmalı?

Turistlerin sevdiği bir şehir olduğundan Dahab’da otel seçeneği oldukça fazladır. Ancak çok büyük yıldızlı oteller yerine daha kendi halinde ama temiz ve kaliteli oteller mevcuttur. Küçük bir yer olduğundan kaldığınız bölgeden merkeze gitmeniz kolay olacaktır.

Dahab’da Gezilecek Yerler

Dahab, Kızıldeniz kıyısında, küçük bir kasabadır. Bodrum Gümüşlük ya da Side’nin yıllar önceki hali gibi, son derece keyifli ve ucuz bir yerdir. Balık ucuz ve sualtı muhteşemdir. Buraya daha çok gençler ekonomik su sporu keyfi için gelmektedir.

Scuba dalgıçlar, otellerinin önünden suya girebilirler ve denizden yalnızca 30-40 metre ileride muhteşem mercan kayalıkları bulabilirler. Scuba dalış burada birçok yere göre, çok daha ucuzdur. Plaj yolunda yürüyüş yapabilirsiniz. Al-Capone Cafe-Restoranda, deniz kenarında bir şeyler yiyebilirsiniz. Burada ayrıca otantik hediyelik eşya satan dükkânlar çok meşhur. Alışveriş yapabilirsiniz. Şnorkelle dalabilirsiniz ve belgesellerde bile görmediğiniz harika balıklar görebilirsiniz.

Kızıl Deniz’in kenarında henüz fazla tanınmayan bu şirin kasaba beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak güzelliktedir. Dağların arasında çadır kamplarda kalabilir, isterseniz otel ve pansiyonlarından uygun fiyata yararlanabilirsiniz. Dahab kelime olarak ‘altın’ anlamına gelmektedir ve kilometrelerce uzanan kumsalı ve dağlarının rengi ile bu anlamın hakkını vermektedir. Tüm dalış merkezlerine ve plajlarına yakın mesafesi tatilde kıymetli olan zamanın kaybını önlüyor. Size denizin en güzel rengini cömertçe sunan, hiç yormadan huzur dolu günler geçirmenize sebep olacak olan bu küçük cennetten ayrılırken yenilendiğinizi hissedeceksiniz.

Dalış dedik, sörf dedik peki spor yapmak istemeyen neden Dahab’a gelsin? Burada gerçekten bakir bir cennet havası var. Yıllar önce hippilerden kalma meditasyon ve yoga merkezleri çalışmalarına devam ediyor. Sessizlik isterseniz çölde bir bedevi çadırına misafir olup unutulmaz bir çöl gecesi tecrübe edebilirsiniz. Her yerde sıkça rastlayacağınız develer dağ tepe demeden sizi ve eşyalarınızı taşıyarak çöl safarisine götürmek için bekliyorlar.

Devamını Oku

Dahab İçi Ulaşım

02101-06-11.jpg

Dahab küçük bir yer olduğundan pek çok noktaya yürüyerek ulaşım mümkündür. Sahip olduğu kordon boyunca deniz kenarından gezerek gidebilirsiniz. Dilerseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz. Şehirde normal taksilerin dışında paylaşımlı kullanılan taksiler de mevcuttur. Bunları minibüs olarak adlandırabilirsiniz.

Dahab Mutfağı

P1000139.jpg

Tıpkı Mısır’ın genel mutfak alışkanlıklarında olduğu gibi, Dahab’da yiyeceğiniz yemekler de sebze ağırlıklı olacaktır. Hatta bu özelliği tatlılarda bile hissedeceksiniz. Ama tabii ki çok güzel et yemekleri de mevcut.

Yemekler genellikle pide ve meze çeşitleriyle başlamaktadır. Mezeler genellikle tek tabakta servis edilmektedir. Ve her masanın olmazsa olmazı yoğurt ve peynirdir. Mezeler arasında baharat ve kişnişle kızartılan köfte çeşidi, yaprak sarması, bir sebze turşusu türü olan “makallal”, maydanoz, nane, soğan, domates ve bulgurla hazırlanan “tabule”, patlıcan, sarımsak ve limon suyu ile hazırlanan baba gannuş yer almaktadır.

Mısırlılar çorba tüketmeyi çok severler. Her yerde mercimek çorbası bulmak mümkündür. Etli sebze çorbası türü olan “melukya” da sıkça tercih edilir. En çok tercih edilen yerel lezzet; pirinç, mercimek ve makarna ile hazırlanan “koshari”dir. “Ta’meyya” olarak da adlandırılan ve Türkiye’de aşina olduğumuz bir tür nohut yemeği olan falafelin orijinalini de burada yemek mümkündür. “Fuul” her öğünde sevilen bir bezelye yemeğidir. Et açısından bakıldığında ise alışık olduğumuz döner ve kebap çeşitlerini her yerde bulmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Ali Baba Restaurant, Blue Beach Restaurant, Buddha Restaurant & Cafe, Eel Garden, Friends Restaurant, The Lazy Camel Cafe, Mona Mama.

Bahşiş

Mısır restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Dahab’da Alışveriş

Dahab’da alışveriş için ana cadde olarak geçen “Asalah”taki mağazaları ziyaret etmelisiniz. Tüm cadde boyunca sağlı sollu pek çok dükkân göreceksiniz. Her birinde el yapımı yöresel ürünler, kıyafetler bulabilirsiniz. Bir de tabii ki Dahab, dalış sporuyla ünlü bir yer olduğundan, dalışla ilgili pek çok malzemeyi de buradaki dükkânlardan edinebilirsiniz. Assala yakınlarındaki Assala Pazarı, baharat almak isteyen ya da yöresel sebze ve meyveleri merak edenlerin tercihi oluyor.

Dahab Gece Hayatı

Dalış sporu ve plajı sayesinde her yıl pek çok turistin ziyaret ettiği Dahab’da ister istemez gece hayatı da gelişim göstermiş. Eğer Mısır’da Latin gecesi yaşamak istiyor ve dans etmek istiyorsanız Mojito’ya gidebilirsiniz. Canlı müzik için The Furry Cup tercih edilmektedir. Burada ayrıca her an bir havuz partisinin içinde de kalabilirsiniz. Eğer sadece içki içip etrafı seyretmek isterseniz Yalla Bar uygun olacaktır.

Dahab Festivaller

Dahab Bedouin Festivali (Şubat)

Nil Festivali (Eylül)

Sham al-Naseem (Mart)

Dahab Resmi Tatiller

Mısırlı Hristiyanlar için Noel Günü (7 Ocak)

Devrim Günü (25 Ocak)

Sina Özgürlük Günü (25 Nisan)

Mısırlı Hristiyanlar için Paskalya (1 Mayıs)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bahar Festivali (2 Mayıs)

30 Haziran Ayaklanması

Ramazan Bayramı (3 gün)

23 Temmuz Devrim Günü

Kurban Bayramı (4 gün)

Aşure Günü

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Dahab İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 180

Polis: 122

Dahab Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması gerekmektedir. 20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulamasının, 2013 yılından itibaren geçerliliği kalmamıştır.

Dahab Türkiye Dış Temsilcilikleri

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT

Telefon: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410

Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)

[email protected]

http://kahire.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Mısır

Dahab Para Birimi

Mısır sınırları içerisinde yer alan Dahab şehrinin para birimi Mısır Lirası’dır. 1 TL yaklaşık 3 Mısır Lirası’na denk gelir.

Dahab Resmi Dili

Dahab’ın resmi dili, Mısır’ın ülke genelinde olduğu gibi Arapça’dır. Ancak Mısır Arapçası, Sa’idi Arapçası, Sudan Arapçası, Domari, Nobiin ya da Beja gibi alt diller de duyulmaktadır.

Dahab Saat Farkı

Mısır’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Mısır’dan 1 saat ileridedir.

Dahab Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.8oC
  • Şub 18.9oC
  • Mar 21.1oC
  • Nis 25oC
  • May 28.9oC
  • Haz 32.2oC
  • Tem 32.8oC
  • Agu 32.8oC
  • Eyl 31.1oC
  • Eki 27.2oC
  • Kas 22.8oC
  • Ara 18.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 7.494 / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Lirası (EGP) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün