Doha Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti olan Doha, 1.351.000 kişilik nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir.

Basra Körfezi kıyısındaki muhteşem konumu, ihtişamlı mimari yapıları, kültürel zenginlikleri ve hızla gelişen yapısıyla tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekmektedir. Havanın kararmasıyla renkli ışıklar arkasında muazzam bir görüntü oluşturan gökdelenleri, bir yanda haşemalı bir yanda bikinili insanları, yöresel kıyafetlerini giymiş Arapları bir arada görebileceğiniz şehir, adeta farklı kültürleri tek bir çatı altında toplamaktadır.

1820’lerde Doha’nın bir bölgesi olan Al Bidda’ya bağlı olarak kurulan Doha, 1971 yılında Katar bağımsızlığını ilan ettiğinde resmi olarak başkent ilan edilmiştir. Şehrin ismi; anlamı “büyük ağaç” olan Arapça “ad-dawa” kelimesinden gelmektedir.

Sürekli gelişmekte olan şehrin nüfusunun büyük çoğunluğu inşaat ve hizmet sektöründe çalışan yabancı uyruklu işçi, mühendis ya da yöneticilerden oluşmaktadır. Her gün yapılandırma projelerine bir yenisinin eklendiği Doha’da, Dubai ile adeta yarış içinde olmasından dolayı bitmek bilmeyen gökdelen yapımı mevcuttur. Hedef Doha’yı Ortadoğu’daki lider alışveriş ve ticaret merkezi haline getirip Dubai’nin önüne geçmesini sağlamaktır. Çalışmaların Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası’na kadar bitirilmesi hedeflenmektedir. 2012 yılında uluslararası havalananının tamamlanması ile şehrin önemi iyice artmış, şehir uluslararası aktarma noktası haline gelmiştir.

Halen uygun fiyatlı incinin bulunabildiği Doha, 1940’tan önce geçimini inci ve balık avcılığıyla sağlıyordu. Ancak petrol zenginliğinin keşfedilmesi ile adeta şehrin ve ülkenin kaderi değişti. Sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen milli gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesi olan Katar’ın başkentinden beklentiniz eski Arap dokularından çok gökdelenler, lüks restoranlar, alışveriş merkezleri olmalıdır. Modern ve lüks mimari yapıları sevenler için eşsiz bir deneyim yaratabilecek şehirlerin başında gelmektedir.
 

Tanıtım Videosu: