Dukhan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dukhan şehri Katarın bir kenti olarak karşımıza çıkıyor. Petrolün önemi sayesinde gelişmiş ve adını duyurmuş olan Dukhan, petrolün atağa geçmesinin ardından hızla kalkınmış. Dukhan’da konut, medikal, eğlence, eğitim kurumları ve hizmetleri de bu duruma orantılı olarak gelişim göstermiştir. Şehirde yaşayan nüfusun büyük kısmı petrol sahalarında iş yaptığı için kentteki olanakların çoğu çalışan halk için inşa edilmiş durumda. Tıp merkezlerinden dil okullarına, alışveriş merkezlerinden spor sahalarına kadar her şeyin bulunduğu Dukhan’da keyifli zaman geçirebilirsiniz. Katar’ın devlet petrol kurumu olan Qatar Petroleum tarafından yönetilen kentin nüfusu ise yaklaşık olarak 10 milyondur. Dukhan’dan başkent Doha’ya gitmek isterseniz dört şeritli karayolunu kullanabilirsiniz.

İlk ham petrol kuyularının açıldığı yer olma unvanını elinde bulunduran Dukhan 1937 senesinden günümüze kadar bariz bir gelişme göstermiştir. Ayrıca şehrin harika kumsalları ile de gidenlerin gönlüne taht kurduğunu belirtmekte fayda var. Ülke ekonomisinin can damarlarından biri olan Dukhan’a giderek imkânlarla dolu bir Orta Doğu turu yapabilirsiniz. Bu ziyaretten sonra Katar’ın görmeden dönülmemesi gereken şehirleri arasında yer alan Doha, Er Reyyan, El Vakra ve Al Khor’u da ziyaret edebilirsiniz.

Dukhan Gezilecek Yerler

Dukhan Plajı’na gitmek kentte gerçekleştirebileceğiniz en eğlenceli etkinlikler arasında bulunuyor. Her zaman içinizi ısıtacak güneşi ve altın gibi kumsalları ile gidenlerin kendine hayran bırakan Katar, İslami kurallara göre yönetiliyor. Emirliğin hâkim olduğunu Dukhan’ı gördükten sonra ise hayal ettiğinizin dışında bir görkem ve şatafatla beraber lükse de tanık olabilirsiniz. Petrolün getirmiş olduğu zenginliğin kentin her köşesinden belli olduğu Dukhan’da zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Ayrıca kentteki alışveriş merkezleri de cazibe noktaları arasında yerini alıyor. Dukhan’dayken Zekreet Kalesi’ni ziyaret etmeyi ve eski kalıntıları görmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca başkent Doha’yı da görecek olursanız atlamamanız gereken duraklardan bir tanesi de İslam Eserleri Müzesi. Sahili ve denizi bu kadar övmemize sebep olan ise yaz kış kızgın kumlardan engin denize atlıyor olabilmeniz.

Dukhan’a Ne Zaman Gidilir

Coğrafi konumu itibari ile her mevsim sıcak ve daha sıcak olarak ikiye ayrılan Dukhan’ı ziyaret etmek için en ideal zaman sonbahar ayları. Şehre gitmeyi kışın da tercih edebilirsiniz ancak o dönemlerde biraz daha rüzgârlı olabileceğini söylemekte fayda var.

Dukhan Yeme İçme

Orta Doğu lezzetlerini karşınıza harika bir sunumla çıkartan Dukhan’da yemekleri pek yadırgamayacağınızı düşünüyoruz. Damak tadımızın ortak yönleri sebebiyle de yakın olabileceğiniz lezzetler arasında akla ilk gelen lezzet ise şüphesiz ki humus. Ayrıca et ve tavuğun da mutfakta önemli bir yeri olduğunu unutmamak lazım. Kent okyanus kıyısında olunca ister istemez deniz mahsulleri ve balıklar da menülerde yerini alıyor. Gideceğiniz restoranlarda envai çeşit salata bulabilirsiniz. Eğer rejim sırasında gezebileceğiniz bir kent arıyorsanız herhalde Dukhan ve çevresi tam da size göre.

Dukhan Alışveriş

Dukhan ziyaretinizde kullanacağınız para pirimi Katar riyali olacak. 1 Katar riyali ise yaklaşık olarak 1,5 Türk lirasına denk geliyor. Alışveriş denince ilk akla gelen yerlerden biri olmasının sebebi ise Katar’daki en büyük alışveriş merkezinin Dukhan’a oldukça kısa mesafede konumlanmasından. Çok yöresel parçalar bulamasanız bile asla sıkılmayacağınız bir alışveriş merkezi gezebiliyorsunuz. AVM içindeki restoranları da mağazalar kadar adından söz ettirirken The CheesecakeFactory’nin ilk dükkânının burada olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Tüm gününüzü buradaki aktiviteler içinde geçirip zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Daha fazla faaliyet için ise yalnızca 60 kilometre mesafede bulunan Doha’ya devam edebilirsiniz.

Dukhan Konaklama

Varlık içinde bir kent olan Dukhan’da konaklama alternatifleri de oldukça başarılı ve konforlu. Oteller daha çok Doha çevresinde konumlanıyor olsa da aradığınız konaklama alternatiflerini Dukhan civarında da bulabilirsiniz. Burada aklınıza gelen tüm büyük otellerin şubesini görebilirsiniz. Fiyatlara gelecek olursak 300 Türk lirasından başlayarak 3.500 Türk lirasına kadar geniş bir fiyat skalası sizi bekliyor. Elbette ki yüksek miktarlar ödemeden tatil yapabilmenin püf noktası erken rezervasyondan geçiyor.

*Fiyatlar Ekim 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Dukhan Ulaşım

Dukhan’a gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak seferleri yapan hava yolları şirketlerini tercih edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 4 saat sürecek olan aktarmasız bu uçuşların gidiş dönüş biletleri için ortalama olarak 1.600 Türk lirası ödeyebilirsiniz. Dönemine göre değişiklikler olabileceğini hesaplamanızda ve araştırmanızda fayda olacaktır. Rotanızı Katar Dukhan’a çevirdiyseniz petrol, bronz ten ve lezzetli yemekler sizi bekleyecek.

Dukhan ile İlgili

Dukhan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.1oC
  • Şub 18.9oC
  • Mar 22.1oC
  • Nis 27.6oC
  • May 32.5oC
  • Haz 34.9oC
  • Tem 35.9oC
  • Agu 35.4oC
  • Eyl 32.9oC
  • Eki 29.4oC
  • Kas 23.9oC
  • Ara 19.1oC

Kısa Kısa