Kazablanka’da Alışveriş

Kazablanka, Fas'ta alışveriş yapmanın en ilginç olduğu şehirlerden biridir. Eski Şehir bölgesinin çevresinde çanak çömlek, deri eşyalar, nargile ve bir dizi geleneksel Fas’a özgü ürünler satan yerler bulmak kolaydır ama bunların hemen hepsi turistler içindir. Bu nedenle hediyelik bir şeyler almak istiyorsanız şehir merkezine ulaşana kadar beklemek fiyat açısından çok daha iyi olacaktır ya da alışverişinizi burada yapmakta ısrarcı olacaksanız da mutlaka pazarlık yapmalısınız.

Bunun yanı sıra, Maarif adlı mahallede (merkeze yakın, Boulevard al Massira al Khadra civarındadır), Avrupa ve Amerika moda zincirinden birçok ünlü markanın mağazaları vardır.

Şehirden alınabilecek ürünler arasında argan yağı da önemli bir yer sahiptir. Özellikle saç sağlığı için kullanılan bu ürün Fas ihracatında önemli bir yer kaplar. Kuka adı verilen değerli taşlardan elde edilen tespihler de Kazablanka’dan alınacaklar arasındadır. Fas mutfağında tacin adı verilen ve bir tür güveç olan kaplar da şehrin dört bir yanında karşınıza çıkacaktır.