Palawan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

palawan-philippines-coron-cr-alamy.jpg

Filipinler’in güneybatı ucunda yer alan Palawan, ülkenin en büyük adasıdır. 450 kilometre uzunluğunda ve 50 kilometre genişliğindedir. Güney Çin Denizi ile Sulu Denizi arasında yer almaktadır. Kuzeydoğusunda Mindoro ve güneybatısında Borneo yer alır. Puerto Princesa başkentidir. Bu şehir aynı zamanda Palawan’da hayatın olduğu en önemli yerdir.

Dünya çapında pek çok yayın kuruluşunun yaptığı anketler her zaman “dünyanın en güzel adası” unvanını alan Palawan, gerçekten de insana kendini cennetteymiş gibi hissettiren doğası, plajları, saklı koyları, mağaraları ya da inci gibi kumuyla her yıl on binlerce turistin ilgisini çekmektedir.

Her ne kadar son yıllarda turizm sektörü gelişmiş olsa da, ekonomisi daha çok tarıma dayalı olan adada en çok mısır ve hindistancevizi üretilmektedir. Bunun etkileri yemeklerinde de kendisini göstermektedir.

Palawan’da tropikal iklim hâkimdir. Ortalama hava sıcaklığı 25-32 derece arasında yaşanmaktadır. Mart-mayıs ayları arasında yaz dönemi yaşanmaktadır. Haziran-ekim ayları arasında yağış görülmektedir. En soğuk dönem kasım-şubat ayları arasındadır.
 

Tanıtım Videosu: