Luberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Doğal manzarası, tarihi, kültürü ve dağ sporu aktiviteleriyle Luberon görmeye değer bir şehirdir.

 

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Toplu bir şehir değildir, tamamıyla köylerden oluşmaktadır. Kuzey–güney yönündeki vadileri, dolambaçlı yolları,  nehirleri ve bitki örtüsüyle Provence bölgesinde ki diğer şehirlerden oldukça farklıdır. Özellikle İngiliz ve Amerikan dağ sporcular arasında oldukça popüler olan şehir, kısa zaman önceye kadar Fransa’nın nükleer cephaneliğine ev sahipliği yapan yer olarak bilinmektedir.

Şehir de üzüm bağcılığı, tarım ve hayvancılık oldukça gelişmiştir. Provence şaraplarının büyük bir kısmı burada ki üzüm bağlarından üretilmektedir. Şehrin köyleri, tarihi ve harika doğası birleştiğinde ise Luberon, müthiş bir ortaçağ deneyimi yaşatmaktadır. Luberon 1977 yılında Unesco tarafındanbiyosfer rezervi” ilan edilmiştir.

Tanıtıcı Video: