Nancy’de Gece Hayatı  

st-nicholas-3881986_960_720.jpg

Nancy, küçük bir şehir fakat adını “öğrenci şehri” olarak duyurabilecek kadar üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Tarihi ve kültürel bir şehir olmasıyla da yılda yüzlerce turisti ağırlayan bir şehir. Bu sebeplerle de hayat gündüz olduğu kadar gece de oldukça canlı aslında Nancy’de. Gündüz şehrin tarihi dokusuna şahitlik edip gece dilediğinizce dans edip eğlenebileceğiniz veya sakince oturup içkinizi yudumlayabileceğiniz hemen hemen herkese ve her bütçeye hitap edecek gece kulüplerinden pub’lara kadar çok sayıda mekân bulmak mümkün. Nancy’nin en iyi ve en çok tercih edilen mekânlarını özellikle Grande Rue, Saint Epyre ve Stanislas Meydanı çevresinde bulabilirsiniz. Stanislas Meydanı’na yakın konumuyla dikkatinizden kaçmayacak olan Nancy’nin ünlü kulüplerinden L’Arq dans etmeyi sevenler için mutlaka önereceğimiz eğlence mekânlarından biri. Görkemli meydanın manzarasında keyifli programlara sahip olan bu gece kulübüne mutlaka bir göz atmalısınız. Gitmeden önce etkinliklerini de takip ederseniz tematik programlarından birine denk gelebilirsiniz. Ayrıca Jeanne d'Arc caddesinde yer alan Le Chat Noir adlı gece kulübü de hem bölgenin en meşhur kulüplerinden hem de çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaparak misafirlerine oldukça eğlenceli vakit geçirttiriyor. Kulübün zaman zaman öğrencilere yönelik de kampanyalar yaptığını söyleyelim.

Aynı zamanda Nancy’nin yoğun bir öğrenci nüfusuna sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple şehirde öğrencilere yönelik mekânlar da bulabilirsiniz. Hem bütçe sarsmayan hem de öğrenci aktivitelerinin düzenlendiği, birbirinden keyifli partilerin organize edildiği ve İngilizce pratik yapabileceğiniz English Pub Night gibi barları da keşfedebilir, burada dünyanın pek çok yerinden karşılaşabileceğiniz insanlarla sosyalleşebilirsiniz. Irish pub’lar ilginizi çekiyorsa, Nancy’de Pub Mac Carthy’ye uğramak isteyebilirsiniz. Özellikle ziyaretiniz St. Patrick gününe denk gelirse, buraya mutlaka uğramalısınız. St. Patrick’e özel olarak düzenlenen etkinlikler ve kutlamalar ilginizi çekebilir.

Sakinlik arayanlar için Stanistas Meydanı’na 20 metre uzaklıkta bulunan ve haftanın yedi günü açık olan Les Berthom’u önerebiliriz. Bira seviyorsanız eğer Les Berthom sadece inanılmaz çeşitlilikteki bira menüsü için bile uğramaya değer bir mekân kesinlikle. İtalyan biralarından Alman biralarına; frambuazlı biradan elmalı biraya kadar onlarca farklı türden birayla karşılaşabilirsiniz menüde fakat yerel tatlar denemekten hoşlananlar için elbette yerel biraları da mevcut. Ayrıca bar, yine haftanın her günü akşam 7 ile 9 arası indirimli ve kampanyalı içecekler sunuyor. Çoğu günler gece 12’de kapansa da özellikle hafta sonu gece 2’ye kadar da açık kalabiliyor.

Kültürel etkinlikler açısından da son derece zengin bir şehir Nancy. Seyahat tarihlerinizde mutlaka bu etkinlikleri takip etmenizi öneririz. Geleneksel olarak yapılan festivaller ve etkinlikler dışında Nancy’nin StanislasMeydanı’na on dakika uzaklıkta bulunan ünlü konser merkezi L’Autre Canal pek çok ulusal ve uluslararası müzisyeni ağırlıyor. Zengin bir konser programı sunan L’AutreCanal aynı zamanda çeşitli atölyelere ve partilere de ev sahipliği yapıyor.