Guangzhou Hakkında Bilinmesi Gerekenler

guangzhou-197739_960_720.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık üçüncü şehri Guangzhou 12 milyonluk büyük bir eyalet başkentidir. İpek Yolu’nun başlangıç noktası olarak tarihi ve ticari öneme sahip bu şehir birçok reform ve devrim hareketleriyle Çin’in kaderini etkilemiştir. Guangdong eyaletinin başkenti olan Guangzhou gelişmemiş ülkelerden aldığı illegal göçlerden dolayı üçüncüdünyaülkelerininbaşkenti olarak da anılmaya başlamıştır. Şehir batıda Kanton olarak bilinir.

Şehir M.Ö. 214 yılında Panyu adıyla kurulmuştur. M.Ö. 206 yılında NanyueKrallığı’nın başkenti olması sebebiyle büyüyen ve zaman içerisinde Guangzhou ismini alan şehirde Panyu bir bölgenin ismi olarak kalmıştır. Şehir liman kenti olarak Çin tarihinde önemli bir yeri olmuştur. Araplar tarafından 758 yılında talan edilen şehir, Fars, Yahudi ve Arapccarlar için uğrak bir noktadaydı. 878 yılında bir isyan sırasında yabancı tüccarlar infaz edilmiş; sonraki yıllarda ticari olarak gelişmesini sürdürmüştür.

17. yüzyılda QingHanedanlığı daha açık bir ticaret politikası gütmeye başlamıştır ve şehir büyük Portekizli tekneler ile dolmuştur. Kanton isminin ise bu batılı tüccarların Guangdong ismini Canton olarak ifade etmeleriyle ortaya çıktığı varsayılır. Bu yeni açılım, 18. ve 19. yüzyılda giderek şehrin büyük deniz aşırı batı imparatorlukları ve onların güdümündeki şirketler aracılığıyla kolonileşmeye doğru gitmiştir. 1839’daBirinciAfyonSavaşı patlak vermiş ve 1841’de İngiltere bölgeyi ele geçirmiştir. Daha sonrasında İngiltere bölgeden çekilse bile Kanton önemini daima korumuştur.

İkinci Dünya Savaşı’nda şehri bu sefer Japonlar ele geçirmiştir ve bu süreçte büyük zarar görmüştür. Komünisthareket şehre hakim olduğunda Canton ismi “Guangzhou” olarak değiştirilmiştir. Şehrin modernleşmesi bu süre boyunca devam ederken 1990’lı yıllarda çıkarılan vergi reformuyla birlikte şehir büyük bir ivmeyle büyür ve son halini almıştır.