dinner-1221495__340.jpg

Öncelikle belirtmek gerekir ki Güney Afrika, oldukça fazla kültürlerden esinlenmiştir ve çok çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir. İçerisinde Hollanda, Fransave Almanyadâhil, çok fazla dünya ülkelerinden tatlar bulabileceğini bu yerde, özellikle et çeşitlerinin hemen hemen her çeşidini bulabilirsiniz. Dünya et ihracatında ilk sıralarda yer alan Güney Afrika’da et tüketimi oldukça yaygındır. Johannesburg’da da et tüketimi oldukça fazla olduğu için şehrin her restoranında çeşitli et menüleri görmek mümkün. Sadece bu ülkeye ait olan biltong, braaivleis, bredies, boerewors ve potjiekos’tan başlayıp timsah ve devekuşu etlerine kadar her türlü eti tadabileceğiniz bu ülkede en çok sığır ve domuz eti tüketilmektedir.

Yemekten sonra tatlı isterseniz de bu ülkede şerbetli ve ağır tatlılar tercih edilmediğinden milk tart ve dumpling gibi yerel ve hafif olan tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Mandela Meydanı yeme - içme konusunda en çok tercih edilen bölgedir çünkü hem şehirdeki en güvenli bölgelerden biri olup hem de içerisinde çok çeşitli restoranlar ve kafeler barındırır. Bu yüzden yemeklerinizi bu meydandaki herhangi bir restoranda yemeniz daha uygun olacaktır.

Et konusunda ise şehirde oldukça ünlü olan The Butcher Shop& Grill isimli mekân Mandela Meydanı’nda bulunan mekânlardan biridir ve mutlaka yemek yenmesi gereken yerler arasındadır.

Ayrıca, farklı bir lezzet isterseniz de Japon mutfağının eşsiz lezzetini sunan The Blacknese Johannesburg restoranında yapılan sushi denemeye değerdir.