Seul İçi Ulaşım

subway1650.jpg


Seul, dünyadaki en kapsamlı ve gelişmiş toplu taşıma ağına sahip şehirlerin başında gelmektedir. Şehirde metro ve otobüs ağı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Seul’de toplu taşıma kullanımı oldukça kolay ve uygun fiyatlıdır.

Şehirde gelişmiş bir metro ağı bulunmaktadır. Birden fazla metro ağına sahip olan Seul’un hemen hemen her noktasına metro kullanarak ulaşabilirsiniz.

Şehirdeki otobüsler de kapsamlı bir güzergâha sahiptirler ve şehrin çeşitli bölgelerine ulaşım sağlamaktadırlar. Seul’de toplu taşıma kullanırken karşılaşabileceğiniz tek problem tabelaları okumak olacaktır. Korecenin kullandığı alfabe Latin alfabesi olmadığından şehirdeki pek çok tabela gibi toplu taşıma tabelaları da Korece alfabesi ile hazırlanmıştır. Herhangi bir sorun yaşamamak ve yanlış güzergahlara giden araçlara binmemek için yanınızda turist kitapçıklarından bulundurabilir ya da her defasında birilerine sorarak yardım alabilirsiniz.

Toplu taşıma kullanırken satın alacağınız biletler çeşitlilik göstermektedir. Özellikle turistler için günlük ve haftalık biletler bulmak mümkündür. Biletleri hem metroda hem de otobüste kullanabilirsiniz. Ücretlendirmeler ise gideceğiniz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Tek kullanımlık yetişkin bilet ücreti 1000 won’dan başlamaktadır ve gideceğiniz bölgeye göre değişmektedir.

Şehirdeki otobüsler ve taksiler renklerine göre ayrılmış durumdadır. Sarı, kırmızı, yeşil ve mavi renkte otobüsler vardır ve bu renkler otobüslerin güzergâhlarına göre belirlenmektedir. Gideceğiniz bölgeden hangi renk otobüsün geçtiğini gişelerden öğrenebilirsiniz.

Şehirde taksi kullanımı da yaygındır fakat günün belirli saatlerinde kimse taksiyi tercih etmez. Özellikle 07.00-09.00 ve 16.00-19.00 saatleri arasında Seul’de çok fazla trafik olduğundan bu saatlerde toplu taşımayı özellikle metroyu kullanmak en akıllı tercih olacaktır. Şehirde taksi kullanmak isterseniz turuncu ve gri taksileri tercih edebilirsiniz. Bu taksilerin ücretleri siyah renkli taksilere oranla daha uygundur.