Seul’e Ne Zaman Gidilir?

wildflower-1355784_960_720.jpg

Güney Kore’ye başkentlik yapan Seul’da dört mevsim de yaşanmaktadır. Yılın her döneminde farklı bir iklim yaşayan Seul’da doğa sizi dört mevsim farklı renklerle karşılamaktadır.

Yaz mevsiminde şehirdeki sıcaklıklar yükselmekte ve genellikle yağışlı bir hava hâkim olmaktadır. Fakat yaz yağışları kış mevsiminde olduğu kadar şiddetli geçmemektedir. Daha yumuşak ferahlatıcı fakat çoğu zaman kesintisiz yağışlar olmaktadır. Yağış ve sıcaklıkların fazla olması şehirdeki nem oranını da artırmaktadır. Bu boğucu nemli atmosferde gezmek biraz sıkıntılı olabilir.

Şehrin kış mevsimine baktığımızda ise turistik gezilere çok da imkân vermediğini görüyoruz. Seul’de kış mevsimi uzun ve sert geçmektedir. Sıcaklıklar yaz mevsiminden sonra hızla düşmeye başlar ve kış mevsimine gelindiğinde şehir en soğuk zamanlarını yaşamaktadır. Uzun ve soğuk geçen kış mevsimi şehri ziyaret etmek için pek de uygun bir zaman dilimi değildir.

Seul’u ziyaret etmek için en elverişli zamanlar yoğun yaşanan yaz ve kış mevsimi arasında kalan ilk ve son bahar dönemleridir. Nisan ayından hazirana kadar olan dönem Seul’u ziyaret etmek için uygun bir zaman dilimidir. Baharın şehre gelmesiyle birlikte şehirde adeta bir renk cümbüşü yaşanmaya başlar. Özellikle kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla her yer pembenin tonlarına boyanmaktadır. İlkbaharın yanı sıra Seul’de sonbahar da şehri ziyaret etmek için oldukça elverişlidir. Bu mevsimde yağışlar giderek azaldığından rahat rahat gezebilirsiniz. Ayrıca eylül-kasım ayları arasında Seul’un etkinlik takvimi de canlanmaktadır. Bu aylarda şehirde çeşitli festivaller gerçekleştirilmektedir. Sonbahar döneminde Seul’u ziyaret ettiğinizde hem olumlu hava koşullarıyla sorun yaşamaz hem de çeşitli etkinliklere katılma imkânınız olacaktır.