Haiti Mutfağı

dscn1595.jpg

Haiti mutfağı için Fransız, Karayip ve Afrika mutfaklarının müthiş birlikteliği demek hiç de yanlış olmayacaktır. Topraklarına özgü oldukça güçlü baharatları yemeklerinde sıkça kullanan Haiti’de sokak yemeği ile çokça karşılaşacaksınız.

Geleneksel yemeklerinden ‘kabrit’ rosto edilmiş keçi etidir. Mantar ve pirinç ile hazırladıkları ‘du riz jonjon’ en lezzetli yemeklerindendir. Bir ada ülkesi olduğu için balık ve kabuklu deniz canlılarının da mutfaklarında önemli yer tuttuğu Haiti pek çok tropikal meyveye sahiptir. Ülkede en pahalı meyve mangonun yanı sıra guava, muz, karpuz, ananas ve ekmekağacı meyveleri de çokça tüketilir. Tropikal meyve suyu satıcıları Haiti sokaklarının sembolü gibidir.

Ülkenin geleneksel yemeklerinden ‘pate’ tavuk, biftek, peynir ve bazen tütsüleyerek hazırladıkları balığı bir arada pişirdikleri bir protein deposudur. Pirinç ve bezelye ile hazırladıkları ‘diri kole’ ve banan peze’ adını verdikleri kızartılmış sinir otu ülkenin en çok tüketilen yemekleri arasında. Ayrıca ülkenin geleneksel çorbası joumou da hayli lezzetli seçenekler arasındadır.

Haiti mutfağının yerel içkilerinin en meşhuru aynı zamanda en eski içkileri de olan Barbancourt romudur. Ayrıca yerel biraları Prestige ile de gurur duymaktadırlar. Papaya ile hazırladıkları bir tür milkshake olan ‘papye’ içeceği ise sıcak bir günde serinlemek için idealdir. Alkol tüketimi için minimum yaşın 16 olduğu ülkede bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 ile yüzde 15 arasındadır.