Bangalore Mutfağı

buffet-315691__340.jpg

Bangalore şehrinde gerçekten yemek konusunda sıkıntı yaşanabileceği düşünülmemektedir. Dünyaca ünlü bütün yemeklere ev sahipliği yapan bu şehirde damak tadınıza ait her türlü yemeği bulabilirsiniz fakat yerel lezzetlerin oldukça baharatlı ve acı soslu olduğunu unutmayın. Öncelikle Jamavar Restoran Hint kültürü yemeklerinin en iyi sunulduğu restorandır. Eğer yerel yemekleri tatmak isterseniz bu restoranda deneyebilirsiniz. Yemek konusunda gerçekten dünyaca ün salan bu restoranda ayrıca dünyanın farklı yerlerinde yapılan şarap ve konyakların da tadına bakabilirsiniz.

Yemekleri genellikle bol baharatlı olan bu ülkede et tüketimi oldukça yaygındır. Türkiye’de olduğu gibi dana ve inek eti tüketilmez. Hinduizm dinini benimseyen Hindistan halkı genelde bunların yerine tavuk tüketir. Baharat soslu et ve sebzeli tavukların en güzel örneklerini de Annachi Restoran’da bulabilirsiniz. Samarkhand Restoran ise hem huzurlu hem de romantik olarak adlandırılacak bir mekândır. Oldukça fazla çeşitli yemekleri olan bu restoranda marine edilmiş mantarlar, restoranda en ünlü olan yemekleridir. Hindistan’ın yerel şefleri tarafından hazırlanan gizli bir tarifi vardır ve sır olarak uzun yıllardır saklanır.

KR Market denilen şehirde rengârenk bir pazar vardır. Turistler arasında oldukça ünü yayılmış olan bu pazarda en ünlü yerel ürünleri, birbirinden çeşitli sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Pazarı dolaşırken acıktığınızı hissederseniz de aromalı bir haşlanmış mısır alarak pazarın tadını çıkartmaya devam edebilirsiniz. Gandhi Bazaar’da ise taze meyve ve sebze üzerine çok çeşitli stantlar bulabileceğiniz gibi pazarın içinde bulunan sayaçlarda pişen yerel yemeklerden de yiyebilirsiniz. Keçi etinin yeşil bezelye ve zencefil ile harmanlanmasıyla yapılan keema, sokak satıcılarının en önemli yemeği olan, bol baharatlı patatesli ve soslu chaat, şehrin en ünlü vejetaryen yemeği olan aloo tikki, sığır etinin mango sosu ile harmanlanmasıyla oluşan bhaji ve görüntüsü bizim mutfağımızın gözlemesini andıran ama soslarıyla birlikte bambaşka bir tada varan bir çeşit ekmek olan naan Hindistan mutfağının en önde gelen yerel yemeklerindendir.

Ulusal mutfaklardan en kaliteli yemekleri yiyebileceğiniz restoran ise Sukh Sagar’dır. Bu restoranda en ünlü yemekler arasında bhel puri gelir. Sebzeli ve baharatlı etler ile hazırlanan bu yemeğin yanında bir de dahi papdi adlı yoğurttan yapılmış soslu bir et yemeği meşhurdur. Yerel sakinler ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri ile oldukça ünlü olan bu restorana oldukça kalabalık olduğu için önceden yer ayırtılarak gidilir.