Kalküta Şehir İçi Ulaşım

train-2324238_960_720.jpg

Kalküta, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, feribot ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Kalküta’da otobüs, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma araçlarından birisidir. Yerel otobüs hizmetleri, özel işletmeler tarafından yönetilmektedir. Kalküta’da otobüs sistemi iki şekilde organize edilmektedir. Bunlardan ilki normal uzun araçlı otobüsler, bir diğer ise mini otobüslerdir. Mavi ve sarı renkli otobüsler uzun araçlı otobüsler olurken, kahverengi ve sarı renkli otobüsler ise mini otobüs grubuna işaret etmektedir. Kalküta’da otobüs ücretleri ise 4,5 ile 8 rupi arasında değişmektedir. Bunun yanında Kalküta’dan diğer şehirlere de otobüs ile yolculuk etmeniz mümkündür. Her salı, perşembe ve cumartesi günleri saat 05.30’dan 12.30’a kadar şehirlerarası otobüs hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Bunun ortalama ücreti ise 8 - 12 dolar arasında değişmektedir.

Kalküta’da tren seçeneği de oldukça turistler tarafından tercih edilen bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Tren ile hem şehri gezebilir hem de diğer şehirleri ziyaret edebilirisiniz. Kalküta’da tren ağı oldukça gelişmiştir. Bölgedeki tren kalkış yerleri ise Howrah ve Sealdah noktalarıdır. Biletinizi Foreign Ticket Office yerlerinden temin edebilirsiniz. Tren ücretleri ise gideceğiniz mesafenin uzaklığına göre değişkenlik göstermektedir.

Trafikten kurtulmak isteyenler için ise Kalküta’da diğer bir alternatif gemi ile seyahat etmektir. Gemi yolculuğu biraz daha uzun bir yolculuk süresi gerektirse de diğer ulaşım araçlarına göre daha az stresli bir seçenektir. Oldukça güvenli bir yapıya sahip olan gemiler, şehrin dışındaki birçok bölgeye ulaşım imkânı sağlamaktadır. Ücret tarifeleri ise 5 rupiden başlamakta gideceğiniz bölgeye göre fiyatı değişebilmektedir.

Toplu taşıma araçlarını pek tercih etmeyen ziyaretçiler için diğer bir seçeneği ise taksiler oluşturmaktadır. Oldukça güvenli ve ucuz olan taksiler, fiyatların düşüklüğü ile turistlerin ilk tercihidir. Şehirde sadece sarı taksiler değil bunların yanında yeşil taksiler de bulunmaktadır. Şunu da belirtmek gerekir ki, Kalküta’da taksi ücretleri gece saatlerinde gündüze göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Gece tarifesinin başladığı saat aralığı ise 22.00 – 06.00 arasındadır.