Dubrovnik’te Alışveriş

jam_marmelade_2014--942-420.jpg

Adriyatik’in incisi, Hırvatistan’ın gözbebeği olan Dubrovnik, alışveriş konusunda oldukça yerel çeşitlilik sunar fakat burada unutulmaması gereken en önemli durum, şehirde alışveriş sırasında Hırvatistan kunası kullanmak zorunda olduğunuzdur. Hemen hemen şehrin her yerinde bulunan döviz bürolarından paranızı Hırvat kunası’na çevirebilirsiniz.

Diğer şehirlerde olduğu gibi alışveriş denilince ilk akla gelen şey alışveriş merkezlerinin olmadığı bu kentte, hediyelik eşyalarından hediyelik şaraplara, likörlere ve reçellere kadar her şeyi bulabileceğiniz bir bölgenin mevcut olduğudur: Old Town Bölgesi. Bu bölgede her sabah açılan ve öğlen saatlerinden sonra toplanan Gundulica Pazarı’ından şehrin belirli görüntülerinin olduğu anahtarlıklar, magnetler alabileceğiniz gibi, yerel giysiler giydirilmiş oyuncaklar, çeşitli el yapımı mumlar ve şehir için oldukça önemli ve yaygın olan lavantatorbaları gibi küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca, ev yapımı olan reçeller, şaraplar, likörler ve likörlü çikolatalar gibi yiyecek içecek tarzında bir alışveriş de yapabilirsiniz.

Lavanta torbaları kadar üne sahip olan bir diğer yöresel eşya ise mercan taşı kaplamalı gümüş takılardır. Dubrovnik’te hemen hemen her yerde görebileceğiniz bu takılar, küçük işletmeler için önemli bir ticaret aracıdır. Ayrıca bu takıları alırken satıcılarla Türkçe birkaç kelime konuşabilirsiniz. Türk dizilerine oldukça sempati besleyen Hırvatlar, takılar konusunda dizilerden etkilendikleri için birçok taşın Türkçe adını bilir ve ne işe yaradığını size anlatabilirler. Takılar için özellikle Dubrovnik Katedrali yanındaki sokaklarda açılan tezgâhları tercih edebilirsiniz. Fiyatları oldukça uygun olan bu tezgâhlar akşam saatlerine kadar açık olup hava kararırken toplanmaktadır.

Kurutulmuş sebze ve meyvelerin de çoğunlukta olduğu bu pazar yerlerinden şehre özgü zeytinyağı ile yapılmış bazı ürünler satın alabilirsiniz. Alışveriş yaparken pazarlık konusunda bir hayli ısrarcı olmanız gerekebilir çünkü Dubrovnik kentinde pazarlık kültürü yok denebilecek kadar azdır.