Google+

Arama formu

HIRVATİSTAN'IN EN GÜZELİ, DUBROVNİK VE GÜNÜBİRLİK KARADAĞ

Dubrovnik, Hırvatistan seyahatimizin son durağı ve aynı zamanda en çok sevdiğimiz durak oldu. Dubrovnik’ten öyle etkilendik ki, normalde bir şehirde en fazla 2-3 gece kalma kuralımızı bozarak 5 gece geçirdik burada.

Dubrovnik’e akşam saatlerine yakın vardık, otobüs bizi yeni şehir kısmındaki limanda bıraktı. Buradan bir otobüs ile 10 dakikada eski şehir kısmına geldik. Dubrovnik’in güzelliğiyle meşhur, kilometrelik surlarla çevrili, portakal rengi çatılarla örtülü bu eski şehrinin ününü o kadar çok duyduk ki, otelimizin de bu surların içinde olmasını istedik. Ölü sezona güvenerek önceden rezervasyon yaptırmadık, diğer Hırvat şehir ve adalarında bu taktik işlemişti şimdiye kadar. Ama burası çetin ceviz, anlaşılan Dubrovnik’in ölü sezonu yok, eski şehrin merkezinde uygun fiyatlı bir otel ya da pansiyon odası bulmak çok zor oldu. Neredeyse bir saat sonra başımızı sokacak bir yer bulabilidik. Eğer Dubrovnik’te bizim gibi yol yorgunuyken uygun fiyatlı, güzel odalı otel arama derdi yaşamak istemiyorsanız, mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Eski şehrin göbeğinde bulabildiğimiz en uygun fiyatlı pansiyon odası, Guesthouse Magdalena‘daydı. İki katlı eski bir binanın üst katında pansiyon sahibi Magdalena yaşıyor, alt kattaki iki odayı ise turistlere kiralıyor. Tuvalet ve mutfak, Magdalena’nın yaşadığı üst katta ve geceleri filan tuvalete gitmek istediğinizde, önüne bir paravan koyup arkasına yatağını kurmuş olan Magdalena’nın yanından geçiyorsunuz. Bizim odamız oldukça geniş, temiz, rahat bir odaydı ve 5 gece kalacağımız için bir miktar indirim de alarak gecelik 30 Euro ödedik bu odaya.

Dubrovnik
Dubrovnik eski şehir sokakları

Dubrovnik’teki 5 günümüzü hiç sıkılmadan, ara sıra yağan yağmurlara ve serin havaya rağmen doya doya gezerek ama aynı zamanda dinlenerek geçirdik. Dubrovnik öyle bir şehir ki hem oyalayıp eğlendirmesini, hem de tembellik yaptırıp dinlendirmesini biliyor. Neler mi yaptık bu 5 gün boyunca?

Dubrovnik bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Öncelikle 3 günlük bir Dubrovnik Card aldık. Bu kart ile hem meşhur şehir surlarını, hem de pek çok müzeyi ücretsiz ziyaret etmek mümkün. Ayrıca birçok restoran ve kafede de indirimler sağlıyor, toplu taşıma imkanlarından ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için: http://dubrovnikcard.com/

Dubrovnik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartments & Rooms Perla, Attic Apartment Iris, Apartment Pamic. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Lena, Villa Iva, Apartment Roko gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Angelina Old Town, Guest House Barbara, Apartment Zlatni Potok tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dubrovnik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dubrovnik’in etrafı ihtişamlı tarihi surlarla çevrili eski şehir sokaklarını turlamaya doyamadık. Bembeyaz, tertemiz taş kaldırımlar, bol merdivenli dik yokuşlara sıralanmış eski binalar, daracık, minicik, güzelim ara sokaklar ve bu sokaklara serpiştirilmiş çeşit çeşit kafeler, restoranlar, dükkanlar ile hem Ortaçağ'dan kalma bir eski şehir burası, hem de cıvıl cıvıl bir turistik merkez.

Dubrovnik-1
Dubrovnik’in portakal rengi çatıları

Dubrovnik-2

Dubrovnik-3
Dubrovnik şehir surları

Dubrovnik şehir surlarını gezmek için en az 3-4 saatinizi ayırın ve de turist kalabalıklarından kaçınmak isteyenler mutlaka sabah erken saatlerde yapsınlar bu turu. Biz de sabahın erken saatlerinde tura başlayıp öğleye kadar bitirdik ve öğleden sonra, özellikle akşama doğru daracık surların üzerinde kuyruğa girmiş adım adım ilerleyen binlerce turisti görünce çok doğru bir karar vermiş olduğumuzu düşündük.

Dubrovnik’te şehir turundan yorulanlar için harika bir dinlenme imkanı var: Şehir içinde bulunan plajlar! Deniz temiz ve berrak, kumsallar gayet hoş ve rahat. Biz henüz sezon açılmamışken oradaydık ve havalar genelde soğuk, yağmurlu gittiği için denize girmedik. Ama plajlarda çoktan denizin tadını çıkarmaya başlamış bir sürü kuzey ülkesi turistleri vardı. Plaj ve deniz isteyenler için diğer bir alternatif de Dubrovnik yakınlarında konuşlanmış adalar.

Dubrovnik-4
Eski şehrin bitişiğindeki plaj

Dubrovnik’teki son günümüzde, şansımıza havanın da güneşli ve sıcak olduğu bir günde, yakındaki Lokrum Adası'na gittik. Dubrovnik’in etrafında günübirlik ziyaret edilebilecek çeşitli adalar var ve eski şehir limanından gün boyunca bu adalara turist taşıyan pek çok tur teknesi kalkıyor. Lokrum Adası’na 15 dakikalık bir tekne yolculuğu ile ulaşıyoruz ve adada bizi ilk karşılayanlar limanda dolaşıp duran tavus kuşları oluyor. Sonradan keşfedeceğimiz gibi adanın tümü tavus kuşu dolu ve bu güzel hayvanlar insanların arasında çekinmeden dolaşıyor, hatta restoran ve kafelerin bahçelerinde yanınıza kadar sokulup sizinle yemeğinizi paylaşmak istiyorlar. Lokrum Adası’nda hem çok güzel manzaralı yürüyüş rotaları var, hem de kıyıdaki kayalık plajlardan denize girilip, şnorkelle dalınabiliyor. Güzel havadan da faydalanıp burada denize girdik birazcık, su bir harikaydı. Sonra adanın tepesine giden "Path to Paradise" isimli yokuşu tırmandık ve çok güzel bir Dubrovnik ve Adriyatik manzarası karşıladı bizi. Adada küçük bir restoran ve kafe var. Konaklama imkânı yok.

Dubrovnik-5

Dubrovnik-6
Lokrum Adası sakinleri

Dubrovnik-7
Lokrum Adası tepesinden Dubrovnik manzarası

Dubrovnik’ten Karadağ'a (Montenegro) günübirlik seyahat edilebileceğini öğrenince, bu firsatı da değerlendirmek istedik ve bir araba kiralayarak sabah erkenden Karadağ’a doğru yola çıktık. Araba kiralamak demişken, etraftaki acentelerden birinden kiralamak yerine, çok daha uygun fiyatlı görünen internetten kiralama yoluna gittik. Sadece 18 Euro’ya bir günlük araba kiraladık diye sevinirken de önce arabayı teslim almaya gittiğimizde 58 Euro’luk bir sigorta ücreti ödememiz gerektiği ortaya çıktı. Buna benzin parası da eklenince, normal bir acentadan kiralanan fiyatı bulmuş olduk yine. Yolda verdiğimiz kahvaltı molası ve Hırvatistan-Karadağ sınır kontrolünde sıra bekleme de dahil 3-4 saatlik bir yolculuktan sonra Kotor şehrine vardık. Kotor’un methini çok duymuştuk, belki bu yüzden beklentimiz çok yüksekti ama bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Eski şehir kısmı güzel cidden ama Hırvatistan’da şimdiye dek buna benzer güzellikte oldukça çok sayıda eski şehir gördük, bu sebeple göz alışkanlığı olmuş da olabilir. Kotor’un eski şehir kısmında 1-2 saat geçirip, Kotor Körfezi üzerinde bulunan diğer bir Karadağ kasabasına geçtik: Perast. Kotor’a arabayla 10 dakikalık bir mesafede bulunan Perast, deniz kıyısında uzanan, tarihi dokusu hiç bozulmamış minicik, güzel mi güzel bir sahil kasabası. Turist kalabalıklarından da uzak. Bayıldık buraya. Dubrovnik’ten Karadağ’a günübirlik gezi düzenleyenlere önerim Kotor’u 2-3 saat gezdikten sonra Perast’a geçmeleri ve sahildeki küçük lokantalardan birinde öğle ya da günbatımına karşı akşam yemeği yemeleri. Bir de biz yine yağmurlu havanın azizliğine uğradık ama güzel havalarda burayı ziyaret edenler, kıyı boyunca pek çok denize girme noktası bulabilirler.

Dubrovnik-8
Kotor

Dubrovnik-9
Kotor eski şehir

Dubrovnik-10
Perast

Dubrovnik eski şehir merkezinde, 90′lı yıllardaki Balkan savaşları üzerine çok etkileyici ve turistlerce fazla bilinmeyen bir galeri var: War Photo Ltd. Ziyaret etmenizi öneririm.

Yeme-İçme: Tabii ki bol bol deniz ürünlerinin tadına bakmak lazım. Eski şehir surlarının biraz dışındaki Orhan Restaurant önce günbatımı manzaralı terası ile aklımızı çeldi. Taze deniz ürünleri de en az manzara kadar güzeldi ama. İsminden ötürü bir Türk restoranı olduğunu düşündük önce ama öğrendik ki "Orhan" Hırvatçada bir balık türünün ismi imiş. Eski şehrin girişindeki Dubravka 1836 isimli restoran-kafe de güzel manzara konusunda iddialı. Burada yediğimiz Risotto oldukça iyiydi. Bunların dışında eski şehrin ara sokaklarındaki yüzlerce kafe ve restorandan beğendiklerinizi, önünden geçerken içinden güzel kokular gelenleri gönül rahatlığıyla girip deneyebilirsiniz. Seçenek çok, bizim rastgele denediklerimizin bile hepsinin kalitesi çok iyiydi.

5 günün sonunda sabah ilk otobüsle Mostar’a gitmek üzere Dubrovnik’ten ayrılırken gözümüz arkada kaldı. Bir gün tekrar görüşmek üzere sevgili Dubrovnik!


Yazar Hakkında

ŞİLAN KÜÇÜKOKUR...

Uzun yıllar İstanbul'da pazarlama profesyoneli olarak çalıştıktan sonra, plazalara ve kurumsal hayata veda ederek Berlin'e yerleşti. Hindistan, Nepal ve Güneydoğu Asya'daki gezilerinden sonra iflah olmaz bir sırtçantalı oldu. Şimdilerde seyahat etmek ve seyahat günlükleri tutmaktan arta kalan zamanlarda psikoloji eğitimine devam ediyor ve bol...


Nico kullanıcısının resmi
Nico
Cum, 01/31/2014 - 10:32
Güzel bir yazı olmuş.Hırvatistan vizesi için bir pasaport birde vize parası yetiyor belge istemiyorlar diye duydum doğru mudur?
Silan Kucukokur Bartel1 kullanıcısının resmi
Silan Kucukokur...
Cum, 01/31/2014 - 10:54
Cok tesekkurler. Ben Almanya'da yasadigim icin Hirvatistan'a vize almam gerekmemisti ama simdi internette arastirdim biraz, cidden ekstra bir belge gerekli gibi gorunmuyor. Pasaport, uygun fotograf ve vize ucreti. Ulastigim bilgileri buraya kopyaliyorum: 1- Kırmızı chipli ( normal ) pasaporta vize uygulanmaktadır. Yeşil ( hususi ) Gri ( hizmet ) ve diplomatik pasaportlara Hırvatistan vizesi uygulanmamaktadır. 2- Son 10 yıldan daha eski pasaportlarla Hırvatistan vizesi başvurusu kesinlikle kabul edilmemektedir. ( tüm Shengen vizeler için zorunlu bir kuraldır. ) 3- Hırvatistan vizesi formunun Türkçe İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde doldurulması ve pasaport sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Fotoğraf ebatı 3X5 mm 4X5 mm biomertrik ve arka fon yüzü beyaz olmalıdır. 4- Hırvatistan ülke olarak Avrupa Birliği üye ülkesi olup henüz Shengen vizeye geçiş yapmamıştır. Herhangi bir Shengen vizesi ile Hırvatistan’a giriş yapmanız mümkün olmakla beraber, Hırvatistan vizesi olan yolcuların schengen ülkelerine giriş yapmaları mümkün olmamaktadır. 5- Hırvatistan Büyükelçiliği randevu sistemiyle çalışmamaktadır. 6- Hırvatistan Büyükelçiliği milli bayramlar ve özel günler haricinde hafta içi sabah 10.00 ile 13.00 arası her gün çalışmaktadır. Selamlar Şilan