Dubrovnik’te Şehir İçi Ulaşım

vespa-517227_960_720.jpg

Dubrovnik şehri küçük bir şehirdir ve şehir içi ulaşım oldukça rahattır. Otobüslerin oldukça uygun fiyatlı olduğu bu kentte taksi ile ulaşımlar biraz pahalı olabilir. Bazı yerlere ise araç girişi yasak olduğundan bir yerde inip, yürümek zorunda kalabilirsiniz. Eğer Dubrovnik kentine uçak ile gelmişseniz, şehir merkezine olan yolculuğunuz için birkaç alternatif olacaktır.

Old Town olarak geçen eski şehrin merkezine en rahat ve kolay havaalanı servisleri ile ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 6 euro (40 kuna) tutacak olan bu yolculuk ile 20 dakikada Eski Şehir’in önüne gelebilirsiniz fakat içeriye araç girmediği için burada inip gideceğiniz yere yürümek zorundasınız. Eğer buradan havaalanına gitmek isterseniz de dönüş için yine Eski Şehir’de bulunan teleferiğin önünden binebilirsiniz.

Belediye otobüsleriyle de şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Havaalanı çıkışında taksilerin olduğu yerdeki duraktan kalkan belediye otobüsleri belirli aralıklarla servis vermektedir. Durakta otobüs saatlerini inceleyerek size en uygun olan otobüsü bekleyebilirsiniz. 11 ve 27 numaralı otobüsler şehir merkezine gitmektedir ve 15 kuna ile ücretlendirilmektedir.

Taksi ile şehir merkezine ulaşmak isterseniz de hem yol daha uzun sürecek hem de 170-200 kuna civarında para ödemek durumunda kalacaksınız. Taksiler 26 kuna ile açılış yapmakta ve kilometre başına 9 kuna almaktadırlar.

Şehirde ulaşım için sıkça belediye otobüsleri kullanılır ve eğer biletleri büfelerden alırsanız 12 kuna, otobüs içerisinde alırsanız 15 kuna ödemek zorunda kalacaksınız. Bu otobüsler gece saatlerinde hizmet vermemektedir ama şehir gece de oldukça güvenli olduğundan yürüyerek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.