Google+

Arama formu

Groningen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Groningen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Groningen Hollanda’nın kuzeyindeki Kuzey Denizi kıyısında yer alan bir kenttir. 180.000 nüfusa sahip olan şehrin nüfusunun büyük bir kısmını öğrenciler oluşturmaktadır. Hollanda’nın kara yolu, demir yolu, nehir ve kanallarının birleştiği bir yerde kurulmuştur.

Şehirde doğalgaz yatakları olduğu için sanayi oldukça gelişmiştir. Ekonomisinin büyük bir kısmını sanayi ve lojistik oluşturur. İklimi ise yaz aylarında 30 derecenin üzerine pek çıkmazken kış aylarında nadiren 0’ın altına düşmektedir. Bir kuzey şehri olmasına rağmen ikliminin ılıman olmasında gulf stream sıcak su akıntısının etkisi büyüktür.

Groningen aynı zamanda tarihî birikimiyle de ünlü bir şehirdir. 1040 yılında zamanın kralı III. Henry tarafından ticari faaliyetleri için kurulmuştur. Zamanla gelişen şehir birçok sanatçının çıktığı kültürel bir dokuya bezenmiştir. Aynı zamanda dünyanın en yaygın bisiklet kullanımı da Groningen’dedir. Şehirde hemen hemen herkes ulaşım aracı olarak bisikletleri tercih etmektedir. Groningen gezip görülmeye değer birçok tarihî yapısı, doğası ve kültürüyle turist dostu bir şehirdir.

Tanıtım Videosu: