Google+

Groningen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24615 Nis 2016Lokasyon Detay

Groningen Hollanda’nın kuzeyindeki Kuzey Denizi kıyısında yer alan bir kenttir. 180.000 nüfusa sahip olan şehrin nüfusunun büyük bir kısmını öğrenciler oluşturmaktadır. Hollanda’nın karayolu, demiryolu, nehir ve kanallarının birleştiği bir yerde kurulmuştur. 

Groningen Hakkında Bilinmesi Gerekenler
groningen.nl

Groningen Hollanda’nın kuzeyindeki Kuzey Denizi kıyısında yer alan bir kenttir. 180.000 nüfusa sahip olan şehrin nüfusunun büyük bir kısmını öğrenciler oluşturmaktadır. Hollanda’nın karayolu, demiryolu, nehir ve kanallarının birleştiği bir yerde kurulmuştur.

Şehirde doğalgaz yatakları olduğu için sanayi oldukça gelişmiştir. Ekonomisinin büyük bir kısmını sanayi ve lojistik oluşturur. İklimi ise yaz aylarında 30 derecenin üzerine pek çıkmazken, kış aylarında nadiren 0’ın altına düşmektedir. Bir kuzey şehri olmasına rağmen ikliminin ılıman olmasında gulf stream sıcak su akıntısının etkisi büyüktür.

Groningen aynı zamanda tarihi birikimiyle de ünlü bir şehirdir. 1040 yılında zamanın kralı III. Henry tarafından ticari faaliyetleri için kurulmuştur. Zamanla gelişen şehir birçok sanatçının çıktığı kültürel bir dokuya bezenmiştir. Aynı zamanda dünyanın en yaygın bisiklet kullanımı da Groningen’dedir. Şehirde hemen hemen herkes ulaşım aracı olarak bisikletleri tercih etmektedir. Groningen gezip görülmeye değer birçok tarihi yapısı, doğası ve kültürüyle turist dostu bir şehirdir.

Groningen ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-