İsfahan Mutfağı

İsfahan’ın en meşhur yemeği “beryouni”dir. Koyun eti ve akciğerini tarçınla pişirerek yapılan bu yemek “taftoon denilen özel bir ekmekle yenir. Nar pekmezi ve çekilmiş ceviz ile pişirilen ördek, tavuk, kuzu ya da dana etinden yapılan “Fesenjān diğer bir milli yemektir ve pilav ile servis edilir. Gaz adlı yemek yer bir bitkinin filizlerinin gül suyu, fıstık, safran ve badem ile birlikte pişirilmesinden oluşan diğer bir yerel yemektir. Khoresh-e mast ise sadece şehre özgü bir yemektir ve Farsça'da yoğurt yahnisi anlamına gelmektedir. Genellikle bir garnitür olarak ana yemeklerle servis edilen tatlı, puding kıvamında bir yiyecektir. Yoğurt, kuzu ya da dana eti, safran, şeker ve portakal kabuğundan yapılır. Pulaki isimli tatlısı meşhurdur.

Popüler restoranlar

Restaurant Shahrzad: Abbas Abad caddesindeki restoran Orta Doğu mutfağı sunmaktadır. Çok popüler olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Khan Gostar Restaurant: Ermeni Mahallesi’nde yer alan bu restoranda yerel lezzetleri, tabağına 14 TL civarı ödeyerek tadabilirsiniz. Vejetaryenler için de pek çok seçeneğin olduğu restoran en beğenilen restoranlardan biridir.

Bastani Traditional Restaurant: Naghsh-e Jahan meydanında yer alan ve Sfahan’ın en atmosferik restoranı olan Bastani sunduğu yerel lezzetler kadar muhteşem iç dekorasyonuyla da dikkat çekiyor. Eğer sadece bir bardak çay içmek için oturursanız hesabınıza 5 TL kadar bir kuver ücreti yansıtacaklarını bilmenizde fayda var.

Bahşiş

İsfahan restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.