Malmö Şehir İçi Ulaşım

bikes-305987_960_720.jpg

Malmö’deki havalimanı Kopenhag’dan çok daha küçüktür ve uluslararası uçuşlar genelde Kopenhag Havaalanı’ndan gerçekleştirilir. Malmö’de havaalanından birkaç büyük İsveç kentine uçuşlar bulunmaktadır. Eğer hava yolu ile bu şehre ulaşılmış ise aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz.

Havalimanı otobüsleri ile yaklaşık 50 dakika süren bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tek yön bilet fiyatları 115 krondur ve biletinizi havaalanında bulunan otomatlardan alabilirsiniz. Otobüs saatleri, 04.50 - 20.00 arasındadır.

Taksi ile ulaşım Malmö şehri için çok yaygın denilemez. Ama yine de toplu taşıma araçlarının serviste olmadığı zamanlarda taksi tercih edilebilir. Açılış ücreti 60 krondan başlayan taksi ücretleri kilometre başına 10 krondur.

Malmö aslında bisiklet dostu bir şehir olarak bilinir. Bu şehre indiğinizde her yerde bisiklet görmek mümkündür. Malmö şehri düzlüklerden oluştuğundan bisiklet ile ulaşım hızlı ve basittir. Ayrıca Malmö’de turistlere yönelik bisiklet turları da yapılmaktadır.

Şehirde toplu taşıma genelde yeşil otobüsler ile sağlanır. Otobüs hatları şehrin her noktasına ulaşır vaziyettedir. Bilet fiyatları yetişkin ve çocuk olarak ayrılmasının yanında süreli biletler arasında da fiyat farkı olmaktadır. Yetişkinler 24 saat geçerli bir bileti 195 krona satın alırken bu bilet çocuklarda 115 krondur. Ayrıca yetişkinler 395 kronla 72 saat geçerli bilet alırken, çocuklar bu bileti 235 kron ile alabilirler. Bu biletlerinizi bilet ofisinden ya da istasyonlarda bulunan otomatlardan temin edebilirsiniz.

Genelde otobüs, bisiklet ve taksi ile ulaşım sağlanırken isteğe bağlı olarak havalimanı park alanının yanındaki ofislerden araç kiralayabilirsiniz.