Brescia Gece Hayatı  

wine-1761613_960_720.jpg
 

Brescia şehri sanayi konusunda oldukça gelişmiş ve üretken bir şehirdir. Nüfusu çok fazla kalabalık olmamakla birlikte aynı zamanda İtalya’nın en küçük şehirlerinden biridir. Bu şehrin nüfus yapısı üretken ve çalışkan bir kitleye sahip olmasından dolayı, sabahın erken saatlerinde işe başlayan ve gün boyu çalışan insanlardan oluşmaktadır. İtalya genelde gece hayatında çok fazla aktif değildir. Hatta bazı şehirlerinde gece 12’den sonra açık mekân bulmak neredeyse imkansız olmaktadır. Şarap, Bira ve Likör en sevdikleri alkollü içeceklerden olsa da genelde kahve üzerine kurulu bir yaşama biçimleri vardır. Sabahın ilk saatlerinde başlayan kahve kültürleri akşam yemekten sonraya kadar sürmektedir. Fakat bizim kültürümüzde olduğu gibi uzun uzun kahve içmeler değil, bu şehirde kahveler akşam yemekten sonra tek shot espresso şeklinde tüketilir.

İtalyanların gece hayatı çok fazla aktif olmasa da Şarap ve Biranın yanında getirdikleri ücretsiz aperatifler oldukça meşhurdur. Aperitivo İtalyanlarda bir gelenek haline dönüşmüştür. Akşam işten çıkan herkes, yemekten önce Aperitivo tabağı ile önce içkilerini içer, günün yorgunluğunu atar ve sonrasında yemek ve kahve ile günü bitirir. İçkilerin yanında genelde ücretsiz gelen aperitivo tabağının içi ise küçük kanepeler, meyveler ve çeşitli çerezlerden oluşmaktadır.

Hem yemek yiyebileceğiniz hem de en leziz İtalyan içeceklerinden tadabileceğiniz Brescia şehrinin merkezinde bulunan bazı bar ve kulüplerin isimleri şu şekildedir; Bar da Franco, Viselli, Bar Cafeteria Madera, Bar Leo Gaio ve Toolate Design Cafe. Birbirlerine oldukça yakın yerlerde konumlanan bu hem kafe hem bar olan mekanlarda oldukça güzel içecekler deneyimleyebilirsiniz.

Bu şehirde sıkıldığınızda ve biraz eğlenmek amaçlı dans edebileceğiniz mekanlar ise neredeyse yok denilebilecek kadar azdır. Sadece merkezde tek bir diskosu olan bu şehirde Paradiso Disco dans etmek için gidilebilecek tek mekandır.

Brescia şehri tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile adını duyuran bir şehir olduğu için genelde ziyaretler 1 ya da 2 gün sürmektedir. Gece hayatına düşkün olan gezginler için ise pek tercih edilmemektedir.