Cagliari Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cagliari-2475483_960_720.jpg

Cagliari, İtalya’ya bağlı bir liman şehridir. Şehir Sarduca dilinde Sasteddu adı ile anılmaktadır. Ayrıca Cagliari, Sardinya Özerk Bölgesi’nin başkentidir. Akdeniz’in tam ortasında yer alması Cagliari’yi savaşların merkezi haline getirmiştir. Kartacılıların kurduğu şehir, MÖ 238 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. MS ise Vandallıların eline geçmiştir. Bu tarihten sonra bağımsızlığını ilan eden şehir, 538’de Bizanslıların eline geçerek onların hâkimiyetinde uzun süre kalmıştır. Bunun yanında Arap hâkimiyetinde bir dönem kalan şehir, 1717’de Avusturya, 1718 yılında ise Savoy Hanedanının eline geçmiştir.

Cagliari, tarihsel geçmişinin yanı sıra turistik olmasının yanında önemli bir endüstri şehri olması ile de ön plana çıkmaktadır. Cagliari limanında kurşun, çinko ve tuz gibi maddelerin ihracatı gerçekleştirilmektedir. Şehrin çevresinde tuz bataklıklarının bulunması, Cagliari’yi önemli bir sanayi merkezi haline de getirmiştir. Cagliari’nin nüfusu ise endüstri ve turizmden dolayı diğer küçük İtalya şehirlerine göre daha yüksektir. Şehrin 2010 itibari ile nüfusu 157.222 kişi olarak belirlenmiştir. Bunun yanında şehir nüfusu özellikle 19. yüzyılda büyük göçler vermiş olsa da 20. yüzyılda tekrar yoğun göç almaya başlamıştır. Bunun başlıca sebebi ise ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelerdir. Cagliari’de işsizliğin azalmasını sağlayan en önemli sektörler ise turizm ve ticaret olmuştur.

Sardinya Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Cagliari, bugün bölgenin politik, kültürel, sosyal ve eğitim açısından önemli bir taşıyıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Akdeniz’in en önemli limanına sahip olan şehir aynı zamanda uluslararası bir havalimanına da sahiptir. Günlük yaklaşık 106 uçuşun gerçekleştiği bölge, en fazla turisti ise İtalya’dan almaktadır. Bunun yanında Cagliari, oldukça tarihî ve köklü bir üniversiteye de sahiptir. 1607 yılında kurulmuş olan Cagliari Üniversitesi, her yıl yurt dışından da büyük ölçüde öğrenciyi misafir etmektedir. Bunun yanında 5. yüzyılda inşa edilmiş Roman Katolik Okulu, bölgede ki diğer eğitim kurumlarından birisidir.

Birçok ünlü firmanın Cagliari şehrinde endüstriyel faaliyetlerine devam ettiği de görülmektedir. Ticaret olarak şehrin gelişmesinin en büyük sebebi şüphesiz Cagliari’nin jeopolitik konumudur. İlk olarak 1931 yılında şehirde La Rinascente giyim firması açılmış ve günümüzde de varlığını devam ettirmektedir. Bunun yanında birçok firma Cagliari piyasasında yer almaktadır. Bu markaların en önemli olanları Auchan, Metro AG, Lidl, MediaWorld, Euronics, Jysk, IKEA, Carrefour ve Bata Shoes’dur. 2014 İtalyan ekonomik verilerine göre ülkenin en önemli 13. ekonomisine sahip şehri olması ile ön plana çıkmaktadır.

Şehirdeki mimari 1870 yılından sonra modern bir yapıya kavuşmuştur. Bugün oldukça eski ve tarihî mimarisi ile ön plana çıkan şehir mimarisi, oldukça hızlı bir gelişme göstererek modern yapıyı da yansıtan mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. 19. yüzyılda dönemin ünlü siyaset adamlarından olan Ottone Bacaredda, şehrin planlamasında önemli rol oynayan isimlerden birisi olmuştur. Geleneksel motiflere önem verilen şehir mimarisinde genellikle beyaz mermer kullanımına özellikle önem verilmiştir. Güçlü ve sadeliğin göstergesi olan beyaz, Cagliari’nin şehir mimarisinde en fazla kullanılan renklerden birisi olmuştur. Günümüzde de şehir mimarisinin bozulmasını engellemek amacıyla hangi renk yapılarının kullanılması gerektiği belediye tarafından belirlenmekte ve onaylanmaktadır.

Cagliari, İtalya’nın en yeşil bölgesidir. Huzur dolu olan bu bölge yaz ve bahar aylarında özellikle rengârenk dokusu ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında şehrin denize de kıyısı olması Cagliari’nin turistik bir bölge olmasını hızlandıran sebeplerin başında gelmektedir. Cagliari’deki en ünlü plaj Poetto’dur. Mavinin her tonunu yakalayabileceğiniz bu plaj, oldukça temiz ve nezihtir. Sella del Diavolo’dan başlayarak Quartu Sant'Elena’ya kadar plajın uzunluğu yaklaşık 8 kilometredir. Diğer önemli plajları ise Sant'Elia bölgesine yakın bulunan Calamosca ve Calamosca ile Poetto arasında bulunan Cala Fighera plajıdır. Doyasıya eğleneceğiniz Cagliari plajları ve doğası ile sizlere hayal gibi bir tatil yaşama fırsatı sunmaktadır.

Cagliari İtalya’nın en çok kültürel ve tarih konularının iç içe geçtiği şehirlerden birisidir. Şehirde birçok kütüphane ve arşiv kurumları bulunmaktadır. Bunun yanında Cagliari Üniversitesi’nin sahip olduğu kütüphane ve arşiv dosyaları, şehir hakkında bilgi edinmek isteyenler için oldukça büyük kaynaklara sahiptir. Tarih, sanat ve doğa meraklılarına önerimiz Cagliari şehrini gezi listelerinin başına alarak bu harika şehri görmeleri üzerinedir. Özellikle deniz ve güneş tutkunlarının ise yaz aylarında şehre gelmeleri oldukça ideal olacaktır.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DY2c56KlesM