Cagliari Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cagliari-2475483_960_720.jpg

Cagliari, İtalya’ya bağlı bir liman şehridir. Şehir Sarduca dilinde Sasteddu adı ile anılmaktadır. Ayrıca CagliariSardinya Özerk Bölgesi’nin başkentidir. Akdeniz’in tam ortasında yer alması Cagliari’yi savaşların merkezi haline getirmiştir. Kartacılıların kurduğu şehir, MÖ 238 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. MS ise Vandallıların eline geçmiştir. Bu tarihten sonra bağımsızlığını ilan eden şehir, 538’de Bizanslıların eline geçerek onların hâkimiyetinde uzun süre kalmıştır. Bunun yanında Arap hâkimiyetinde bir dönem kalan şehir, 1717’de Avusturya, 1718 yılında ise Savoy Hanedanının eline geçmiştir.

Cagliari, tarihsel geçmişinin yanı sıra turistik olmasının yanında önemli bir endüstri şehri olması ile de ön plana çıkmaktadır. Cagliari limanında kurşun, çinko ve tuz gibi maddelerin ihracatı gerçekleştirilmektedir. Şehrin çevresinde tuz bataklıklarının bulunması, Cagliari’yi önemli bir sanayi merkezi haline de getirmiştir. Cagliari’nin nüfusu ise endüstri ve turizmden dolayı diğer küçük İtalya şehirlerine göre daha yüksektir. Şehrin 2010 itibari ile nüfusu 157.222 kişi olarak belirlenmiştir. Bunun yanında şehir nüfusu özellikle 19. yüzyılda büyük göçler vermiş olsa da 20. yüzyılda tekrar yoğun göç almaya başlamıştır. Bunun başlıca sebebi ise ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelerdir. Cagliari’de işsizliğin azalmasını sağlayan en önemli sektörler ise turizm ve ticaret olmuştur.

Devamını Oku

Cagliari Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Cagliari’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, kütüphane, katedral ve doğası ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Cagliari fotoğraflarseverler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sunmaktadır.

Cagliari Gezilecek Yerler

Cagliari, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğası, tarihî anıtları, ibadethaneleri ile görenleri büyülemektedir. Cagliari’ye gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Saint Remy Kalesi, Marina, Fil Kulesi, Duomo Katedrali, Roma Tiyatrosu, Arkeoloji Müzesi, Parco Naturale Molentargius-Saline, Orto Botanico, Poetto Plajı ve II Castello yer almaktadır. Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Cagliari Nerededir?

Sardunya’nın güneyinde yer alan Cagliari, Kuzey Doğu’da Costa Smeralda bölgesinin başkenti Olbia ve Batıda Porto Torres bölgesine yakın Alghero bölgelerinin arasında yer almaktadır.

Cagliari’ye Ne Zaman Gidilir?

cagliari-660256_960_720.jpg

Cagliari’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir sıcak ve nemlidir. Cagliari şehrine kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Cagliari şehrinin yıllık ortalama sıcaklığı 16,2’dir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 419 milimetreküptür.

Devamını Oku

Cagliari’ye Nasıl Gidilir?

cagliari-2650301_960_720.jpg

Türkiye’den Cagliari’ye gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Roma’ya ulaşmalıdırlar. Türkiye’den Cagliari’ye direk uçuş bulunmamaktadır ancak Cagliari Elmas Havalimanı’na birçok farklı ülkeden uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Cagliari Elmas Havalimanı’na aktarma süresi ise seçeceğiniz hava yolu şirketinin uçuş planına göre değişebilmektedir. Roma ile Cagliari arası uçuş süresi ise 1 saattir. Avrupa’nın herhangi bir yerine gittikten sonra tren veya otobüsler ile de Cagliari’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cagliari’de Nerede Kalınır?

facade-1075596_960_720.jpg

Cagliari, İtalya’nın en popüler ve turistik şehirlerinden birisidir. Turistik açıdan oldukça rağbet gören şehirde, birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Bu konaklama seçenekleri arasında 5 yıldızlı ve daha düşük yıldıza sahip oteller, hostel, apart otel, daire ve pansiyonlar bulunmaktadır. Cagliari, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile ziyaretçileri ağırlamaktadır.

İyi bir konaklamak seçeneği arayan ziyaretçilerin tercih edeceği ilk adres şehir merkezi ya da liman bölgesi olmalıdır. Genel olarak Avrupa’nın birçok yerinde olduğu gibi Cagliari’de konaklamak da oldukça güvenlidir fakat bahsettiğimiz iki bölgede konaklamanız gezi planınız açısından sizlere oldukça yardımcı olacaktır çünkü gezmeniz gereken en önemli yerler merkezde ve liman bölgesinde bulunmaktadır. Bu sebeple şehirde güvenlik açısından hiçbir problem olmasa da zaman kazanmak açısından bu bölgelerde konaklamak sizlere avantaj sağlayacaktır. Cagliari’de konaklayabileceğiniz en önemli yerler arasında Via Roma, Via Barcelona, Via Napoli ve Via Mille caddeleri ve bu caddelerin yakınları bulunmaktadır. Otellerin birçoğu bölgede konumlanmış olsa da daha uygun bütçeli bir konaklama seçeneği arayan ziyaretçiler için Via Lodovico bölgesini de tavsiye edebiliriz.

Devamını Oku

Cagliari Şehir İçi Ulaşım

metropolitana-leggera-cagliari.jpg

Cagliari, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, araba ve metro gibi toplu taşıma araçları mevcuttur. Toplu taşıma araçları CTM adlı bir firma tarafından yönetilmekte olup kullanıcılara oldukça hızlı ve verimli bir servis kalitesi sunmaktadır. Her geçen gün daha da gelişen Cagliari toplu taşıma sistemi, yakın zamanda 30 hat daha ekleyeceği otobüs hizmeti ile kullanıcılara hizmet verecektir. Bunun yanında metro sistemi ise şu an hazırlanmakta olup yakın zamanda kullanabileceğiniz diğer bir toplu taşıma aracıdır.

Cagliari’de otobüs, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma araçlarından birisidir. Yerel otobüs hizmetleri CTM firması tarafından yönetilmektedir. Biniş ücreti ise 90 dakika için 1,20 euro olup 120 dakika için 2 euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca dileyen ziyaretçiler günlük 3 euro karşılığında tüm gün kullanabilecekleri bilet sistemini de satın almayı düşünebilir. Biletleri ise otomatik makinalardan ya da büfelerden temin edebilirsiniz.

Trafikten kurtulmak isteyenler için ise Cagliari’de diğer bir alternatif bisiklet veya yürüyerek istediğiniz yere ulaşmanızdır. Çok fazla dağınık olmayan şehir merkezini dileyen ziyaretçiler bu iki alternatiften birini kullanarak da tercih edebilirler. Trafikten sıkılan ziyaretçiler için bu yöntemler oldukça idealdir.

Toplu taşıma araçlarını pek tercih etmeyen ziyaretçiler için diğer bir seçeneği ise taksiler oluşturmaktadır. Oldukça güvenli ve konforlu olan taksiler, en hızlı şekilde sizi gideceğiniz yere ulaştırabilir. Fakat Cagliari’de taksi kullanmak isteyenler arayarak taksi çağırmak zorundadır. Bunun için kullanabileceğiniz telefon numarası ise Quattro Mori: 070 400101 ve Rossoblù: 070 6655 hat numaralı telefondur. Şehir çok toplu olduğu için genellikle turistler pek fazla taksi kullanmamaktadır.

Cagliari Mutfağı

spaghetti-660748_960_720.jpg

İtalyan mutfağı, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan İtalyan mutfağında Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarının etkileri oldukça yoğun görünmektedir. Tipik bir Akdeniz kültürü olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre ufak farklılıklar gösterse de genelde yemek kültüründe bir bütünlüğün olduğunu söyleyebiliriz. Herkes tarafından bilinen domates, fesleğen ve mozarella peyniri Cagliari’de de oldukça sık tüketilen tatlar arasında yer almaktadır. Cagliari mutfağında meyve, sebze, et ve çeşitli soslar oldukça önem arz etmektedir. Bunun yanında şüphesiz beyaz ve kırmızı şarap Cagliari mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

Devamını Oku

Cagliari’de Gece Hayatı  

narni-944422_960_720.jpg

Turkuaz mavisi denizi, yemyeşil doğası ile Cagliari, gece hayatı ile de oldukça ünlüdür. Yaz sezonunun oldukça renkli ve hareketli olduğu Cagliari gece hayatı, birçok özelliği ve farklılığı ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Her çeşit bütçe için uygun olan Cagliari gece hayatı, sunduğu eğlence kültürü ve egzotik mekânları ile de sizleri kendine hayran bırakmaktadır. Kapalı mekânlardan çok hoşlanmayan ziyaretçiler için Cagliari, açık mekânları ile de sizlere hizmet vermektedir. Plaj partileri, bar ve gece kulüplerinin teras bölümleri sizler için oldukça idealdir. Gün batımı ile başlayan gece hayatı sabahın ilk saatlerine kadar devam etmektedir.

Cagliari gece hayatında ne içilmeli diye soranlar için bira ve kokteyl seçenekleri öncelikli olmalıdır. Cagliari’de çok farklı kokteyl çeşitleri bulunmakla beraber, birası da denenmesi gereken içecekler arasındadır. Farklı kokteyl çeşitlerini denemek isteyenler için önereceğimiz ilk adres Via San Giovanni Caddesinde bulunan American Bar Biffi mekânıdır. Oldukça renkli ve etnik bir mekân olan American Bar Biffi, canlı müzik seçeneği ile de oldukça tercih edilen gece kulüplerinin başında gelmektedir. Bunun yanında mekânın açılış saati ise 00.00’dır. Gençlerin ise yoğun olarak gittiği gece kulüpleri arasında Corso Vittorio bölgesinde yer alan Foghorn's Risto Pub gelmektedir. Küçük bir mekân olan Foghorn's Risto Pub, farklı kültürlerin buluşma noktası olarak bilinmektedir.

Devamını Oku

Caligari Festivalleri

mask-1590809_960_720.jpg

Caligari, festival açısından hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Devamını Oku

Caligari’de Alışveriş

Cagliari_via_roma.jpg

Caligari, modern ve geleneksel alışveriş mekânlarının buluştuğu şehirlerden birisidir. Caligari’de oldukça keyifli olan alışveriş, Akdeniz kültürü insanları bir araya getirince daha da keyifli bir hal almaktadır. Pazarlık kavramının Caligari’de de oldukça işe yaradığını belirtmeden geçmemeliyiz. Tarihi ile öne çıkan Caligari, alışveriş konusunda gezginlere farklı seçenekler sunuyor. Şehir merkezi ve liman caddesinde uzanan sokaklar, çevrelerini saran mağazalar ve butikler aracılığıyla alışveriş konusunda en fazla seçeneği barındırıyor. AVM kültüründen ziyade yerel dükkânların yoğunlukta olduğu şehirde seri üretimin pek oluşmadığını da gözlemleyebilirsiniz. Oldukça ilgi toplayan Caligari sokak pazarlarında ise antika sanat eserlerinden organik yiyeceklere, aksesuardan kıyafete kadar pek çok farklı kategoriden ürünü görmek mümkün.

Caligari’de alışveriş mekânları genellikle Via Roma, Largo Carlo Felice, Via Garibaldi, Via Alghero ve Via Dante caddelerinde yoğunlaşmıştır. Hem modern hem geleneksel birçok çeşit bulabileceğiniz bu mekânlar turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerin başında gelmektedir. Şehirdeki en önemli alışveriş merkezi ise Via Grezia Caddesi’nde bulunmaktadır. Ellepi adı verilen bu alışveriş merkezi şehirdeki en popüler olması sebebi ile hem yerel halk hem de turistler açısından oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Caligari’de dünyaca ünlü birçok markayı da bulmanız mümkün.

Devamını Oku

Cagliari Saat Farkı

Cagliari, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Cagliari’de saat 09.00’dır.

Cagliari Para Birimi

Cagliari’nin resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,97 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Cagliari Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifania

1 Mayıs: İşçi Bayramı

30 Mart: Paskalya Tatili

19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil

24 Aralık: Noel Ertesi Tatili

23 Kasım: Guru Nanak’ın Doğum Günü

25 Aralık: Noel

25 Aralık: Santa Stefeno Günü ve Resmi Tatil

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Cagliari Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9.9oC
  • Şub 10.4oC
  • Mar 11.7oC
  • Nis 13.8oC
  • May 17.3oC
  • Haz 21.4oC
  • Tem 24.1oC
  • Agu 24.4oC
  • Eyl 21.9oC
  • Eki 18.2oC
  • Kas 13.8oC
  • Ara 10.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 157.222 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün