Google+

Arama formu

Cagliari

İtalya’nın turistik cenneti Sardinya Adası’nın başkenti olan Cagliari,...
Devamı oku
İtalya’nın popüler destinasyonlarından biri olan Cagliari, ülkenin...
Devamı oku
İtalyan mutfağı, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Tarihi MÖ 4....
Devamı oku
Caligari, modern ve geleneksel alışveriş mekânlarının buluştuğu...
Devamı oku
Caligari, festival açısından hem yerli hem de yabancı kişiler için...
Devamı oku
Turkuaz mavisi denizi, yemyeşil doğası ile Cagliari, gece hayatı ile...
Devamı oku
Cagliari, İtalya’ya bağlı bir liman şehridir. Şehir Sarduca dilinde...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 6 Ocak: Epifania 1 Mayıs: İşçi Bayramı 30 Mart:...
Devamı oku
Sardunya’nın güneyinde yer alan Cagliari, Kuzey Doğu’da Costa Smeralda...
Devamı oku
Cagliari’nin resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,97...
Devamı oku
Cagliari’nin resmi dili İtalyanca’dır.
Devamı oku
Cagliari, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00...
Devamı oku
Cagliari, Roma Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir. T.C. ROMA...
Devamı oku
Cagliari’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu...
Devamı oku
Türkiye’den Cagliari’ye gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Roma’ya...
Devamı oku
Cagliari, İtalya’nın en popüler ve turistik şehirlerinden birisidir....
Devamı oku
Cagliari, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız...
Devamı oku
Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Cagliari’de görülmesi...
Devamı oku
salento.it Cagliari yemek kültürü bakımından İtalya mutfağından...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 9.9℃
Şub 10.4℃
Mar 11.7℃
Nis 13.8℃
May 17.3℃
Haz 21.4℃
Tem 24.1℃
Ağu 24.4℃
Eyl 21.9℃
Eki 18.2℃
Kas 13.8℃
Ara 10.9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 157.222 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Cagliari Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cagliari Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cagliari, İtalya’ya bağlı bir liman şehridir. Şehir Sarduca dilinde Sasteddu adı ile anılmaktadır. Ayrıca CagliariSardinya Özerk Bölgesi’nin başkentidir. Akdeniz’in tam ortasında yer alması Cagliari’yi savaşların merkezi haline getirmiştir. Kartacılıların kurduğu şehir, MÖ 238 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. MS ise Vandallıların eline geçmiştir. Bu tarihten sonra bağımsızlığını ilan eden şehir, 538’de Bizanslıların eline geçerek onların hâkimiyetinde uzun süre kalmıştır. Bunun yanında Arap hâkimiyetinde bir dönem kalan şehir, 1717’de Avusturya, 1718 yılında ise Savoy Hanedanının eline geçmiştir.

Cagliari, tarihsel geçmişinin yanı sıra turistik olmasının yanında önemli bir endüstri şehri olması ile de ön plana çıkmaktadır. Cagliari limanında kurşun, çinko ve tuz gibi maddelerin ihracatı gerçekleştirilmektedir. Şehrin çevresinde tuz bataklıklarının bulunması, Cagliari’yi önemli bir sanayi merkezi haline de getirmiştir. Cagliari’nin nüfusu ise endüstri ve turizmden dolayı diğer küçük İtalya şehirlerine göre daha yüksektir. Şehrin 2010 itibari ile nüfusu 157.222 kişi olarak belirlenmiştir. Bunun yanında şehir nüfusu özellikle 19. yüzyılda büyük göçler vermiş olsa da 20. yüzyılda tekrar yoğun göç almaya başlamıştır. Bunun başlıca sebebi ise ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelerdir. Cagliari’de işsizliğin azalmasını sağlayan en önemli sektörler ise turizm ve ticaret olmuştur.

Cagliari Gezilecek Yerler

Cagliari Gezilecek Yerler

​Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Cagliari’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müze, anıt, kütüphane, katedral ve doğası ile ünlü bu şehirde aynı zamanda birçok renkli kare de yakalamak mümkündür. Cagliari fotoğraflarseverler için de başka yerde rastlanılmayacak görüntüleri sunmaktadır.

Cagliari Nerededir?

Sardunya’nın güneyinde yer alan Cagliari, Kuzey Doğu’da Costa Smeralda bölgesinin başkenti Olbia ve Batıda Porto Torres bölgesine yakın Alghero bölgelerinin arasında yer almaktadır.

Cagliari’ye Ne Zaman Gidilir?

cagliari-660256_960_720.jpg

Cagliari’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir sıcak ve nemlidir. Cagliari şehrine kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Cagliari şehrinin yıllık ortalama sıcaklığı 16,2’dir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 419 milimetreküptür.

Ortalama en yüksek sıcaklık 26 santigrat, en düşük sıcaklık ise 1 santigrattır. Cagliari’de yazlar, kurak ve güneşlidir. Atlas Okyanusu havasının yerleştiği mevsim olan kış ise ılık ve yağışlıdır. Mayıs ve eylül ayları ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 24-26 santigrat arasındadır. Kış ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir.

Cagliari’ye gitmek isteyenler için ideal dönemin bahar ve yaz ayları olduğunu belirtmeliyiz. Paskalya döneminden itibaren bölge oldukça renklenmektedir. Birçok farklı çiçeğin açmaya başladığı bahar ve yaz ayları kokusu ile sizlere kendini hayran bırakmaktadır. Bunun yanında kış aylarında Cagliari’ye gitmek isteyen ziyaretçiler için şunu belirtmeliyiz ki bölge özellikle kış aylarında oldukça fazla yağış almaktadır. Dolayısıyla bu dönemde Cagliari’ye gezi planlamak isteyenlerin yağış ve soğuğa hazırlıklı olması gerekmektedir.

Cagliari’yi ziyaret edeceklere tavsiyemiz gezi planlarını mayıs ve eylül arasındaki herhangi bir döneme denk getirmeleridir. Bu dönemde deniz sezonu açılmış olacak ve şehir, bitki örtüsü ile sizleri daha farklı bir yüz ile selamlayacaktır. Güneşin ve yeşilin verdiği huzur ile Cagliari özellikle şehir hayatından kaçmak isteyenler için oldukça iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Cagliari’ye Nasıl Gidilir?

cagliari-2650301_960_720.jpg

Türkiye’den Cagliari’ye gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Roma’ya ulaşmalıdırlar. Türkiye’den Cagliari’ye direk uçuş bulunmamaktadır ancak Cagliari Elmas Havalimanı’na birçok farklı ülkeden uçuş gerçekleşmektedir. Türkiye’den Cagliari Elmas Havalimanı’na aktarma süresi ise seçeceğiniz hava yolu şirketinin uçuş planına göre değişebilmektedir. Roma ile Cagliari arası uçuş süresi ise 1 saattir. Avrupa’nın herhangi bir yerine gittikten sonra tren veya otobüsler ile de Cagliari’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cagliari şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Cagliari’de Nerede Kalınır?

Cagliari’de Nerede Kalınır?

Cagliari, İtalya’nın en popüler ve turistik şehirlerinden birisidir. Turistik açıdan oldukça rağbet gören şehirde, birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Bu konaklama seçenekleri arasında 5 yıldızlı ve daha düşük yıldıza sahip oteller, hostel, apart otel, daire ve pansiyonlar bulunmaktadır. Cagliari, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile ziyaretçileri ağırlamaktadır.

İyi bir konaklamak seçeneği arayan ziyaretçilerin tercih edeceği ilk adres şehir merkezi ya da liman bölgesi olmalıdır. Genel olarak Avrupa’nın birçok yerinde olduğu gibi Cagliari’de konaklamak da oldukça güvenlidir fakat bahsettiğimiz iki bölgede konaklamanız gezi planınız açısından sizlere oldukça yardımcı olacaktır çünkü gezmeniz gereken en önemli yerler merkezde ve liman bölgesinde bulunmaktadır. Bu sebeple şehirde güvenlik açısından hiçbir problem olmasa da zaman kazanmak açısından bu bölgelerde konaklamak sizlere avantaj sağlayacaktır. Cagliari’de konaklayabileceğiniz en önemli yerler arasında Via Roma, Via Barcelona, Via Napoli ve Via Mille caddeleri ve bu caddelerin yakınları bulunmaktadır. Otellerin birçoğu bölgede konumlanmış olsa da daha uygun bütçeli bir konaklama seçeneği arayan ziyaretçiler için Via Lodovico bölgesini de tavsiye edebiliriz.

Booking.com

Cagliari pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Cagliari Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cagliari Otelleri
En Uygun Fiyatlı Cagliari Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Cagliari Otelleri
Cagliari Ev Kiralama

Cagliari Şehir İçi Ulaşım

metropolitana-leggera-cagliari.jpg

Cagliari, toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanmayacağınız şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs, araba ve metro gibi toplu taşıma araçları mevcuttur. Toplu taşıma araçları CTM adlı bir firma tarafından yönetilmekte olup kullanıcılara oldukça hızlı ve verimli bir servis kalitesi sunmaktadır. Her geçen gün daha da gelişen Cagliari toplu taşıma sistemi, yakın zamanda 30 hat daha ekleyeceği otobüs hizmeti ile kullanıcılara hizmet verecektir. Bunun yanında metro sistemi ise şu an hazırlanmakta olup yakın zamanda kullanabileceğiniz diğer bir toplu taşıma aracıdır.

Cagliari’de otobüs, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma araçlarından birisidir. Yerel otobüs hizmetleri CTM firması tarafından yönetilmektedir. Biniş ücreti ise 90 dakika için 1,20 euro olup 120 dakika için 2 euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca dileyen ziyaretçiler günlük 3 euro karşılığında tüm gün kullanabilecekleri bilet sistemini de satın almayı düşünebilir. Biletleri ise otomatik makinalardan ya da büfelerden temin edebilirsiniz.

Trafikten kurtulmak isteyenler için ise Cagliari’de diğer bir alternatif bisiklet veya yürüyerek istediğiniz yere ulaşmanızdır. Çok fazla dağınık olmayan şehir merkezini dileyen ziyaretçiler bu iki alternatiften birini kullanarak da tercih edebilirler. Trafikten sıkılan ziyaretçiler için bu yöntemler oldukça idealdir.

Toplu taşıma araçlarını pek tercih etmeyen ziyaretçiler için diğer bir seçeneği ise taksiler oluşturmaktadır. Oldukça güvenli ve konforlu olan taksiler, en hızlı şekilde sizi gideceğiniz yere ulaştırabilir. Fakat Cagliari’de taksi kullanmak isteyenler arayarak taksi çağırmak zorundadır. Bunun için kullanabileceğiniz telefon numarası ise Quattro Mori: 070 400101 ve Rossoblù: 070 6655 hat numaralı telefondur. Şehir çok toplu olduğu için genellikle turistler pek fazla taksi kullanmamaktadır.

Cagliari Mutfağı

Cagliari Mutfağı

İtalyan mutfağı, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan İtalyan mutfağında Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarının etkileri oldukça yoğun görünmektedir. Tipik bir Akdeniz kültürü olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre ufak farklılıklar gösterse de genelde yemek kültüründe bir bütünlüğün olduğunu söyleyebiliriz. Herkes tarafından bilinen domates, fesleğen ve mozarella peyniri Cagliari’de de oldukça sık tüketilen tatlar arasında yer almaktadır. Cagliari mutfağında meyve, sebze, et ve çeşitli soslar oldukça önem arz etmektedir. Bunun yanında şüphesiz beyaz ve kırmızı şarap Cagliari mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

Cagliari’de Gece Hayatı  

Cagliari’de Gece Hayatı  

Turkuaz mavisi denizi, yemyeşil doğası ile Cagliari, gece hayatı ile de oldukça ünlüdür. Yaz sezonunun oldukça renkli ve hareketli olduğu Cagliari gece hayatı, birçok özelliği ve farklılığı ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. Her çeşit bütçe için uygun olan Cagliari gece hayatı, sunduğu eğlence kültürü ve egzotik mekânları ile de sizleri kendine hayran bırakmaktadır. Kapalı mekânlardan çok hoşlanmayan ziyaretçiler için Cagliari, açık mekânları ile de sizlere hizmet vermektedir. Plaj partileri, bar ve gece kulüplerinin teras bölümleri sizler için oldukça idealdir. Gün batımı ile başlayan gece hayatı sabahın ilk saatlerine kadar devam etmektedir.

Cagliari gece hayatında ne içilmeli diye soranlar için bira ve kokteyl seçenekleri öncelikli olmalıdır. Cagliari’de çok farklı kokteyl çeşitleri bulunmakla beraber, birası da denenmesi gereken içecekler arasındadır. Farklı kokteyl çeşitlerini denemek isteyenler için önereceğimiz ilk adres Via San Giovanni Caddesinde bulunan American Bar Biffi mekânıdır. Oldukça renkli ve etnik bir mekân olan American Bar Biffi, canlı müzik seçeneği ile de oldukça tercih edilen gece kulüplerinin başında gelmektedir. Bunun yanında mekânın açılış saati ise 00.00’dır. Gençlerin ise yoğun olarak gittiği gece kulüpleri arasında Corso Vittorio bölgesinde yer alan Foghorn's Risto Pub gelmektedir. Küçük bir mekân olan Foghorn's Risto Pub, farklı kültürlerin buluşma noktası olarak bilinmektedir.

Caligari Festivalleri

mask-1590809_960_720.jpg

Caligari, festival açısından hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Sant’Efisio parade Festivali: Her yıl mayıs ayında kutlana festival, yaklaşık 5.000 kişiye ev sahipliği yapan büyük bir organizasyondur. Geleneksel kıyafetlerin giyildiği bu festivalde, müzik ve danslar eşliğinde yerel halk şehirdeki işçilerin bağımsızlık gününü kutlamaktadır. Bu sebepten dolayı festival, her yıl 1 Mayıs’ta gerçekleştirilmektedir. Roots Festivali olarak da anılan bu festivalde aynı zamanda dini bir ritüel de gerçekleştirilir ve Tanrı’ya şükran sunulur.

I Riti Della Settimana Santa: Kutsal hafta olarak bilinen 19 Mart - 9 Nisan aralığı Sardinya başta olmak üzere Caligari’de de oldukça önemli bir anma dönemidir. Bu dönemde Hz. İsa’nın ölümünü anmak amacıyla bir araya gelinerek kilisede dualar edilir ve sokaklarda yiyecekler dağıtılır. Daha çok dinî bir ritüel olan bu anma töreni için İtalya’nın birçok farklı şehrinden insanlar Caligari’ye gelmektedir. Caligari’nin dini ve kültürel dokusunu incelemek isteyen gezginler bu kutlamaya da katılabilirler.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Caligari’de Alışveriş

Caligari’de Alışveriş

Caligari, modern ve geleneksel alışveriş mekânlarının buluştuğu şehirlerden birisidir. Caligari’de oldukça keyifli olan alışveriş, Akdeniz kültürü insanları bir araya getirince daha da keyifli bir hal almaktadır. Pazarlık kavramının Caligari’de de oldukça işe yaradığını belirtmeden geçmemeliyiz. Tarihi ile öne çıkan Caligari, alışveriş konusunda gezginlere farklı seçenekler sunuyor. Şehir merkezi ve liman caddesinde uzanan sokaklar, çevrelerini saran mağazalar ve butikler aracılığıyla alışveriş konusunda en fazla seçeneği barındırıyor. AVM kültüründen ziyade yerel dükkânların yoğunlukta olduğu şehirde seri üretimin pek oluşmadığını da gözlemleyebilirsiniz. Oldukça ilgi toplayan Caligari sokak pazarlarında ise antika sanat eserlerinden organik yiyeceklere, aksesuardan kıyafete kadar pek çok farklı kategoriden ürünü görmek mümkün.

Caligari’de alışveriş mekânları genellikle Via Roma, Largo Carlo Felice, Via Garibaldi, Via Alghero ve Via Dante caddelerinde yoğunlaşmıştır. Hem modern hem geleneksel birçok çeşit bulabileceğiniz bu mekânlar turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerin başında gelmektedir. Şehirdeki en önemli alışveriş merkezi ise Via Grezia Caddesi’nde bulunmaktadır. Ellepi adı verilen bu alışveriş merkezi şehirdeki en popüler olması sebebi ile hem yerel halk hem de turistler açısından oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Caligari’de dünyaca ünlü birçok markayı da bulmanız mümkün.

Cagliari Saat Farkı

Cagliari, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Cagliari’de saat 09.00’dır.

Cagliari Para Birimi

Cagliari’nin resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,97 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Cagliari’nin Resmi Dili

Cagliari’nin resmi dili İtalyanca’dır.

Cagliari Dış Temsilcilikleri

Cagliari, Roma Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 39-06 445 941

Eposta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

Adres: Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti

İnternet sitesi: http://roma.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Cagliari Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifania

1 Mayıs: İşçi Bayramı

30 Mart: Paskalya Tatili

19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil

24 Aralık: Noel Ertesi Tatili

23 Kasım: Guru Nanak’ın Doğum Günü

25 Aralık: Noel

25 Aralık: Santa Stefeno Günü ve Resmi Tatil

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Caligari İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 112

Ambulans: 118