Verona Mutfağı

food-3343520_960_720.jpg

İtalyan mutfağı, oldukça eski bir tarihe sahiptir. MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan İtalyan mutfağı Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Tipik bir Akdeniz kültürü olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre ufak farklılıklar gösterse de genelde yemek kültüründe bir bütünlük vardır. Verona şehri her ne kadar küçük olsa da her İtalyan şehrinde olduğu gibi enfes lezzetleri denemenizi sağlamaktadır. Şehirde bu harika lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, büfeler ve küçük esnaf lokantaları bulunmaktadır.

İtalyan mutfağının klasik tatlarından olan tiramisu, pizza, makarna gibi yiyeceklerin yanında Verona’da çeşitli Akdeniz kültürüne özgü zeytinyağlı yemeklerde bulabilirsiniz. Verona’da sizler için denemenizi önereceğimiz birkaç lezzet bulunmaktadır. Bunların başında Pizzocheridenen peynir, buğday ve adaçayından yapılan makarna ve mantılı makarna olan casoncelliyemeğidir. Bunun yanında domuz güveci ve bollito misto adı verilen haşlanmış eti Verona’da deneyebilirsiniz.

Verona’da nerede yemek yenir diye soranlara ilk önereceğimiz yer Veneto bölgesidir. Verona’da restoranlar ve yemek yenecek diğer mekânlar genelde şehir merkezinde toplanmıştır. Akşam geç saatlere kadar ise birçok mekân hizmet vermektedir. Bu bölgede şaraplar oldukça meşhurdur. Verona da bir restorana gitmek için öncellikle rezervasyon yapmalısınız. Eğer ünlü bir restorana gitmek istiyorsanız bir hafta önceden rezervasyon yapılmalısınız. Aksi takdirde giriş açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Restoran dışındaki yerler için ise herhangi bir rezervasyon yaptırmanız gerekmiyor. Verona’da bahşiş sistemi ise yediğiniz yemeğin fiyatına göre değişmektedir.

Verona’da sizin için önerebileceğimiz lezzetli yemekler sunan yerler arasında Cangrande Ristorante & Enoteca, Gusto Piadinerie, Pescheria i Masenini Trattoria Restaurant, Osteria Ristorante Ponte Pietra Restaurant, Antica Bottega del Vino Restaurant, Antica Torretta Restaurant, Caffe Wallner, Ham Holy Burger ve La bottega della gina Restaurant bulunmaktadır.