Verona’ya Ne Zaman Gidilir?

garda-1335425_960_720.jpg

Verona’da subtropikaliklim hâkimdir. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir, sıcak ve nemlidir. Subtropikal iklimin temel özelliği ise güneş ışınlarını oldukça dik almasıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kış ayları ise oldukça kurak geçmektedir. Ülkede her ne kadar Akdeniz iklimi hâkim olsa da Verona bu gruba dâhil edilememektedir. Verona’da sisli gün sayısı da oldukça fazladır.

Şehirde ortalama en yüksek sıcaklık 28 santigrat, en düşük sıcaklık ise -1 santigrattır. Verona’da yazlar, kurak ve güneşlidir. Mayıs ve eylül ayları şehri ziyaret etmek için en ideal dönemlerin başında gelmektedir. Çok fazla soğuktan hoşlanmayan ziyaretçilerin bu aralıkları tatil için organize etmeleri oldukça isabetli olacaktır.

Verona’da en fazla yağış ağustos ayında görülmektedir. Kısa geçişlerin yaşandığı bu yağmurlar çok şiddetli olmadığı için sizleri serinletecek bir yapıya sahiptir. Şehirde su sporları oldukça gelişmiştir. Özellikle Garda Gölü ve çevresinde hâkim olan iklim Akdeniz iklimidir. Nisan ve kasım ayları boyunca su sporlarından keyif alan birçok turist Verona’ya gelmektedir. Avrupa standartlarında olan kamp alanları ise bölgede bu mevsimde konaklayabileceğiniz en ideal yerler arasında bulunmaktadır. Garda gölünün iklimi su sporları yapmak isteyenler için oldukça idealdir.

Verona’yı ziyaret edeceklere tavsiyemiz gezi planlarını ilkbahar ve yaz dönemine denk getirmeleridir. Bu dönemde deniz sezonu açılmış olacak ve şehir, bitki örtüsü ile sizleri daha farklı bir yüz ile selamlayacaktır. Verona özellikle şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için büyük bir dinlenme alanı sunmaktadır.