Google+

Arama formu

Cali Mutfağı

Cali Mutfağı

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye çeşitlilik göstermektedir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan “cassava”, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Tipik bir öğle yemeği menüsü şöyledir: Muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyu. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve “panela” adlı yöresel bir şekerle yapılan “mazamorra”dır.

Popüler restoranlar

Platillos Voladores: Cali’nin en popüler restoranlarından biridir. Fine dining alanında yerel ve Asya, Avrupa’dan ürünlerle füzyon mutfağı lezzetlerini tadabilirsiniz.

Paladar: Her ne kadar orta seviye bir kafe gibi görünse de sunduğu tabaklar çok kaliteli ve farklıdır. Güney Amerika mutfağına dair her şeyi bulmanız mümkündür.

Diğer restoranlar: Cali Viejo, Kaiserhaus, El Solar, Lulodka, El Zaguan de San Antonio.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.