mango-3380631_960_720.jpg

Brazzaville mutfağı sizleri mutlu edecek bir renkli bir güzelliğe sahiptir. Sadece Kongo mutfağına ait yiyeceklerin olmadığı Brazzaville mutfağında Fransız ve Afrika mutfağından da birçok farklı yiyecek bulmanız mümkündür. Bu durum ise Brazzaville mutfağını yakından tanımak isteyenler için çok geniş yelpaze de farklı geleneksel tatlar sunmaktadır. Bu yapısı ile Brazzaville mutfağı oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Herhangi bir mutfağı tatmak istememeniz halinde sizin için bir yeni alternatif sunulmaktadır. Brazzaville mutfağında en çok kullanılan ürünler arasında deniz ürünleri, bölgedeki tropikal meyveler ve sebzelerdir. Bunun yanında süt ürünlerine de oldukça ağırlık verildiği görülmektedir.

Brazzaville mutfağında öncelikle yiyebileceğiniz ilk yöresel tat piri piri shrimp yemeğidir. Çeşitli baharat ve acı sos ile pişirilen bir karides yemeği olan piri piri shrimp farklı soslar denemeyi sevenler için oldukça idealdir. Bu karidesli yiyeceği restoranlarda bulabileceğiniz gibi sokak satıcılarında da bulabilirsiniz. Bunun yanında Brazzaville’de piri piri chicken, deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzettir. Tıpkı piri piri shrimp yemeğine benzeyen bu lezzette sadece karides yerine tavuk kullanılmaktadır. Deniz ürünlerinden hoşlananlar ise kesinlikle maboke yemeğini denemelidirler. Maboke, buğulama yöntemi ile pişirilen bir balık yemeğidir ve özel bir salata ile sunumu yapılmaktadır. Bunun yanında patates püresi olan fufu ve satori deneyebilecekleriniz arasında yer almaktadır.

Brazzaville’de lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasında ise Mami Wata, Filo Tempo, Radisson Blu, O Sympathic, Maman RO, Songui Songui, Hassan Burger, Pizzeria au boulot, Royal Spice, Maman RO, L’oriental, La Mandarine, Le Feu des Saveurs, Le Cosy, Restaurant Bochelli, Hippocampe Restaurant, D&D, Restaurant Asiatique, La Pirogue, Dynasty Restaurant ve Le Gusto yer almaktadır.

Brazzaville mutfağında hem alkol hem de yemek çeşitliliği oldukça fazladır. Bunun yanında Brazzaville fiyatlarının uygun olması ile de öne çıkmaktadır.